Bediüzzaman Talebelerinden Fırıncı: Risale-i Nur Külliyatında 'Dinlerarası Diyalog' Yok

Bediüzzaman Said Nursi talebelerinden Fırıncı, 'Artık maske düştü' deyip anlattı: Risale-i Nur Külliyatının hiçbir yerinde 'dinlerarası diyalog' şeklinde bir deyim yok. Gülen icad etmiştir.

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmed Fırıncı, Risale-i Nur Külliyatının hiçbir yerinde "dinlerarası diyalog" şeklinde bir deyim geçmediğini belirterek, "Bu tabir, bütün istismarlarını mukaddes değerlerimiz üzerinden yürüten ve suçlarının fatura adresi olarak İslam'ı ve İslam'ın değerlerini, bu arada Risale-i Nur'u gösteren FETÖ'nün lideri Fethullah Gülen tarafından icad edilmiş ve kullanıma sokulmuştur." değerlendirmesini yaptı.

İSTİSMAR EDİLDİ

Mehmed Fırıncı, yaptığı yazılı açıklamada, "dinlerarası diyalog" adı altında Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yıllardır yürüttüğü sinsi kampanya ile ilgili olarak ortaya atılan bazı iddialar üzerine, yıllardır FETÖ tarafından istismar edilen Risale-i Nur ile ilgili bazı bilgileri kamuoyuna tekrar hatırlatmak ihtiyacının hasıl olduğunu belirtti.

"DİNLERARASI DİYALOG RİSALE-İ NUR'DA YOK"

Fırıncı, Said Nursi tarafından telif edilen Risale-i Nur Külliyatının hiçbir yerinde "dinlerarası diyalog" şeklinde bir deyim geçmediğini vurgulayarak, "Bu tabir, bütün istismarlarını mukaddes değerlerimiz üzerinden yürüten ve suçlarının fatura adresi olarak İslam'ı ve İslam'ın değerlerini, bu arada Risale-i Nur'u gösteren FETÖ'nün lideri Fethullah Gülen tarafından icad edilmiş ve kullanıma sokulmuştur." ifadelerini kullandı.

"BEDİÜZZAMAN PAPA'YA MEKTUP GÖNDERMEMİŞTİR"

"Medyada dolaşan ve eksik tahkikata ve yanlış önkabullere dayanan bir videoda, Bediüzzaman'ın Papa'ya mektup gönderdiği iddia edilmektedir. Bediüzzaman Papa'ya mektup göndermemiştir." değerlendirmesini yapan Fırıncı, şunları kaydetti:

"Bediüzzaman Said Nursi, Papa'ya mektup değil, Risale-i Nur Külliyatı'ndan üç büyük eseri ihtiva eden 'Zülfikar' adlı kitabını göndermiştir. Bu kitabın içeriğinde ise üç önemli Risale vardır; bunlar da ölümden sonra dirilişi ve ebedi ahiret hayatını akli delillere dayanarak harikulade bir üslüpla anlatan Haşir Risalesi, Kur'an'ın 40 ana başlık altında tasnif ettiği mucizelerini ele alan ve Kur'an'ın Hak kitap oluşunu son derece orijinal bir üslüpla izah eden Mucizat-ı Kur'aniye Risalesi, Peygamberimizin 300 kadar mucizesini akli ve nakli delilleriyle açıklayan ve Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselam Efendimizin Hak peygamber olduğunu hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde ispat eden Mucizat-ı Ahmediye Risalesidir. Papaya bu eserleri gönderen bir İslam aliminin yaptığı şeye diyalog denmez, İslam ıstılahında 'tebliğ' adı verilir. Fethullah Gülen'in Papa'ya yaptığı müracaat ise, 'diyalog' adı altında el etek öpme, yaltaklanma, İslam'ın ve Müslümanların haysiyetini Papa'nın önünde yerlere serme şeklinde özetlenebilecek bir davranıştır. Papa'ya mektup yazan kişi Fethullah Gülen'dir ve bu mektubunda, Haçlı Seferlerinin suçunu dahi Müslümanların üzerine atarak kendisini ve Müslümanları Papa'nın hizmetine sunmak gibi tarihte hiçbir hainin cür'et edemediği büyüklükte bir hıyanetin altına imza atmıştır."

"KAVRAMLARI DEJENERE ETTİ"

Mehmed Fırıncı, Fetullah Gülen ile örgütünün Risale-i Nur'un kavramlarını dejenere ederek, bu hainliğini Risale-i Nur ve Bediüzzaman Said Nursi ile irtibatlı göstermeye yeltenmek suretiyle, bu hıyaneti daha da başka boyutlara taşıdığına dikkati çekti.

"HAREKETİ GÖZDEN DÜŞÜRMEK GİBİ BEYHUDE BİR ÇABANIN İÇİNDE"

Bunun FETÖ'nün en belirgin özelliklerinden birisi olduğunu vurgulayan Fırıncı, "Nitekim şimdi de aynı metotları kullanmak suretiyle, kendi üzerinde yoğunlaşan nefretleri, Risale-i Nur ve talebeleri gibi milletimizin bağrından çıkan ve bütün dünya ve tarih önünde milletimizin medar-ı iftiharı mevkiine erişen bir esere ve harekete yöneltmek suretiyle hem kendisini kurtarmak, hem de bu hareketi gözden düşürmek gibi beyhude bir çabanın içine girmiş bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

"ARTIK MASKE DÜŞTÜ"

Fırıncı, bu çabaların FETÖ adı verilen terör örgütüne ve liderine hiçbir fayda sağlayamayacağını kaydederek, "Çünkü artık maske düşmüştür. FETÖ ile Risale-i Nur'un birbirinden çok farklı şeyler olduğu, başta Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere milletimiz tarafından çok iyi bilinmektedir." görüşünü dile getirdi.

Kaynak: AA

26 Temmuz 2016 Salı 14:23

Bediüzzaman Said Nursi, Risale, Güncel