Belgelerini Ahilik Haftasında Aldılar

Ahilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezinin Başarılı Öğrencilerine Kalfalık, Ustalık ,İşyeri Açma Belgesi Dağıtımı Mesleki Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda Gerçekleşti.

Ahilik haftası etkinlikleri kapsamında ibrahim bodur mesleki eğitim merkezinin başarılı öğrencilerine kalfalık, ustalık ,işyeri açma belgesi dağıtımı mesleki eğitim merkezi toplantı salonunda gerçekleşti.Toplantıya Vali Yardımcısı Ayhan Çiftarslan,Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Burhanettin Ağabeyoğlu,Besob Başkan Vekili Kazım Avcı,Berberler Odası Başkanı İbrahim Demirer,Millieğitiğim Müdür Yardımcısı İbrahim Binay, Merkez İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Müdürü Yücel Dağtaş,Öğretmenler, Valiler ve öğrenciler katıldılar.Belge dağıtımında konuşan Besob Başkan Vekili Kazım Avcı şunları dile getirdi:

"13 yüzyılda başlarından 19 uncu yüzyılın 2.inci yarısında kadar devam eden ve daha sonrada günümüz insanının bu yaşam biçimiyle ahlakıyla anlayışıyla kültürü taşıdığını insanında buna ihtiyacı olduğunu görüyoruz.

Nasıl sanayi ürünlerinde standart aranıyorsa 19 ncu yüzyıllarda kalite stadartı aranıyordu.Belgelerinizi aldınız bu belgelerle iş yeri açacaksınız. Ustalarından öğrendiklerinizden daha iyisini yaparak kendinize hizmet edeceksiniz. Kendinize hizmet ederken ailenize ve çevrenize ,ülkenize hizmet edeceksiniz devamlı araştırıp kendinizi geliştireceksiniz.Bu belgeler sizin altın bileziğiniz. Ulu önder Atatürk'ün bir sözü var Milletvekili, Bakan, Başbakan ve hat daha Cumhurbaşkanı olabilirsiniz ama sanatkâr olmak zordur demiştir dedi.Merkez İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Müdürü Yücel Dağtaş'da konuşmasında;Ahilik Ahi Evren tarafından bektaşı veli hazretlerinin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır.

Ahi birliklerinin en önemli özelliklerinden birisi,üyelerine bir meslek ve ortak davranışlar görüntüsünü kazandırmayı hedefleyen kurumlar olmalıdır.Bu özellikleriyle Türk eğitim tarihinde öncelikli bir yer almıştır.

Ahilik kurumunun meslek ahlakı,doğruluk ve bağlılığa dayanmaktadır.Bütün işlerde doğru hareket ön planda tutulmuştur.Ahilik kurumunun meslek ahlakının bir diğer özelliği de ustaya bağlılıktır.Kurumun üyesi,usta dahil olsa kendini yetiştirenlere her zaman saygılı davranmayı ahlaki bir meziyet olarak kabul eder.Tüm çalışan esnafımızın ahilik haftasını candan kutlar,hayırlı kazançlar dilerim" dedi.Kaynak: Bültenler

21 Eylül 2011 Çarşamba 21:04

Bursa Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kamuyu Aydınlatma Platformu, Ayhan Çiftarslan, Ahilik Haftası, Cumhurbaşkanı, İbrahim Binay, Milletvekili, Kazım Avcı, Son Dakika

Son Dakika