Belgesel Niteliğinde Hatıra Kitabı: 'Babam ve Ben'

Yıldız Coşkun Yeğenağa’nın kaleme aldığı belgesel niteliğindeki hatıraları, Babam ve Ben adıyla Uyanış Yayınevi tarafından yayınlandı.

Yıldız Coşkun Yeğenağa'nın kaleme aldığı belgesel niteliğindeki hatıraları, Babam ve Ben adıyla Uyanış Yayınevi tarafından yayınlandı.

Kurtuluş Savaşı'nda Hacın cephesinde Ermenilere karşı olağanüstü bir mücadele veren Develili Osman Coşkun'un harp hatıralarını roman tarzında kaleme aldığı "İkinci Ergenekon" adlı eserin devamı niteliğindeki bu çalışma; Osman Coşkun'un anlattıkları ve kızı Yıldız Coşkun'un bazı hatıralarını ihtiva ediyor. Eserde; Osman Coşkun'un Vefa İdadisi'ndeki ve Mülkiye'deki öğrencilik yılları, Haçın Kaymakamlığı'na atanması, Develi Belediye Başkanlığı'na seçilmesi, Niretül-İkbal'e aşık olması ve evlenmeleri, Develioğulları hakkında bilgi, Osman Coşkun'un milletvekili seçilmesi, müteahhitliği, Tariş Genel Müdürlüğü ve Mersin İhracat-İthalat Birliği Genel Sekreterliği yılları, Adnan Menderes, Refik Saydam ve Turhan Feyzioğlu gibi siyasilerle olan münasebetleri, İkinci Ergenekon kitabının baskı serüveni, vefatı ve Develi'deki muhteşem bahçesi ile bahçe içerisindeki köşk ve havuzla ilgili keyifle okunabilecek anekdotlar yer almaktadır. Ayrıca, yazar Yıldız Coşkun'un da Develi'de ilkokula başlaması ve Mersin'de devam etmesi, İstanbul'daki Notre Dame de Sion'da ortaokulu yatılı okuması, ablası Turhan ve kardeşi Ali ile olan münasebetleri, Develi ile ilgili hatıraları, kardeşi Ali'nin sünnet töreni, Polonyalı mülteci Museviler, Develi'deki Ermeniler ve onlarla olan komşuluk münasebetleri, Şefika halası, dedesi Osman Nuri ve dayısı Cemil Develioğlu ile ilgili hatıraları, annesinin vefatı ile Develi'deki bazı inançlarla ilgili hatıralar yer alıyor.

78 başlık altında toplanan ve bir kısmı belgesel niteliğinde olan hatıralar Uyanış Yayınevi tarafından yayınlandı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:39

İstanbul, Mersin, Develi, Osman Coşkun, Politika, Güncel