Beşiktaş'ta Sokak Lezzetleri Festivali

Beşiktaş'ta Sokak Lezzetleri FestivaliİSTANBUL - Beşiktaş Belediyesi'nce kültürümüzde önemli yeri olan tüm sokak lezzetlerinin bir arada toplandığı "Beef & Fish Sokak Lezzetleri Festivali" başladı.

Beşiktaş'ta Sokak Lezzetleri Festivali

İstanbul - Beşiktaş Belediyesi'nce kültürümüzde önemli yeri olan tüm sokak lezzetlerinin bir arada toplandığı "Beef & Fish Sokak Lezzetleri Festivali" başladı.

Beşiktaş Belediyesi'nce ünlü şeflerin hünerlerini sergileyerek vatandaşlara sokak lezzetlerini sunduğu "Beef & Fish Sokak Lezzetleri Festivali" Akatlar Sanatçılar Parkında başladı. Sokak sanatçılarının müzikleri eşliğinde başlayan festivalin ilk gününe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kokoreçten midyeye, dönerden, kuzu çevirmeye, pilav, mantı, içli köfte, kumru gibi birçok lezzetin bir araya toplandığı yiyecekler vatandaşlardan tam not aldı. Etkinliğe katılan vatandaşların kimisi sokak lezzetlerini tatmak için yiyeceklere yönelirken, kimisi ise sokak çalgıcıları müzikleri eşliğinde dans etti. Etkinlik kapsamında sokak lezzetlerini tatma fırsatı bulan vatandaşlar Sanatçılar Parkında bulunan yeşil alanda oturup seslendirilen sokak müziklerini dinlerken, küçük çocuklar ise çeşitli oyunlar ve yüz boyama etkinlikleriyle doyasıya eğlendi. Öte yandan festivale Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar da katılarak lezzet ustalarının yiyeceklerinin tadına bakarak vatandaşlarla sohbet edip, çocuklarla yakından ilgilendi. Sokak lezzetlerinin tadına bakmak isteyen İstanbullular için Akatlar Sanatçılar Parkı'nda gerçekleşen "Beef & Fish Sokak Lezzetleri Festivali" yarın da devam edecek.

"Sokak kültürü Beşiktaş'ın birçok yönünü anlatıyor"

Sokak kültürü'nün Beşiktaş'ın birçok yönünü anlattığını ifade eden Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, "Çarşısıyla, Köyiçisiyle, Ortaköyüyle en önemli özelliğimizden biridir sokak kültürü. Sokağın bize sunduğu çok güzel nimetler var. Arkada kokoreççimiz var, midyecimiz, dönercimiz, sucukçumuz, tavuklu pilavımız her şey var burada. Müzik eğlence ve sokak lezzetleri bir arada, Etiler Akatlar Mahallesi Sanatçılar Parkı'nda sokak lezzetlerini yurttaşlarımızla buluşturuyoruz. Bütün İstanbulluları hem eğlenceye hemde sokak lezzetlerini tatmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Sokak lezzetleri vatandaşlardan tam not aldı

Festivale ikinci kez katılan Bilge Özışık, "Geçen yılda katılmıştık, özellikle çocuklar çok seviyor burayı bu yılda geldik. Yemekleri de eğlenceyi de beğeniyoruz, dürüm, kuzu ve tavuk tercih ediyoruz. Benim favori lezzetim dürüm, gördüğüm zaman yiyorum genellikle" dedi.

Festivalde eğlendiğini dile getiren Selin Şahin ise, "Çok güzel bir festival daha öncede gelmiştim. Müzikler çok güzel, bu akşam ve yarın akşam çıkacak gruplarda gayet iyi. Az önce döner yedim döneri çok seviyorum ama kokoreç de güzel. Genel olarak hepsinin kaliteleri iyi" ifadelerini kullandı.

"Kokoreç Türk toplumumuzun geleneksel bir lezzeti"

Festivale her yıl katıldıklarını dile getiren Kokoreç Ustası Şenol Tekin, "Kokoreç Türk toplumuzun geleneksel bir lezzeti haline geldi. Özellikle Balıkesir, Bursa'nın doğası dolayısıyla oraların kuzularının kokoreçi daha lezzetli oluyor. Biz bu festivale sürekli katılıyoruz her yıl olduğu gibi çok hareketli geçiyor, memnunuz ve mutluyuz" dedi.

Kaynak: İHA
23 Eylül 2017 Cumartesi 17:35
YORUMLAR

Son Dakika