Betül Tanbay, EMS Başkan Yardımcılığına Seçildi

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, European Mathematical Society Başkan Yardımcılığı'na seçildi.

Prof. Dr. Tanbay, 1 Ocak 2019 tarihinden başlayarak görevine başlayacak. İki yıldır European Mathematical Society Yürütme Komitesi üyesi olan Tanbay, topluluğun yeni başkanı olarak seçilen Prof. Volker Mehrmann (Almanya) ile birlikte görev yapacak. Avrupa'da matematiğin gelişmesi amacıyla 1990'da kurulan topluluğun kurumsal üyeleri Avrupa ülkeleri Matematik Dernekleri. Türk Matematik Derneği 2008 yılından beri EMS kurumsal üyesi. Birliğin ayrıca Avrupa genelinde 40'a yakın matematik araştırma merkezinden yaklaşık 3 bine yakın üyesi bulunuyor.

Prof. Dr. Tanbay, ünlü matematikçi Cahit Arf tarafından matematikle ilgili bilim dallarının gelişmesini ve yurt içinde yaygınlaşmasını sağlamak, ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlarda matematiğin ve matematikçinin katkısını arttırmak, orta ve yüksek öğretimde matematik eğitiminin çekiciliğini, düzeyini ve etkinliğini yükseltmek amaçlarıyla 1948 yılında kurulan Türk Matematik Derneği'nin Başkanlığını2010-2016yılları arasında ilk kadın başkanı olarak yürüttü. Tanbay halen derneğin Onur Kurulu'nda görev alıyor.

Matematik alanında doktora derecesini University of California, Berkeley'de 1989'da tamamlayan Prof. Dr. Betül Tanbay, 2001-2004 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanlığını görevini yürüttü.

Kaynak: Bültenler

23 Temmuz 2018 Pazartesi 10:33

Güncel