Beyoğlu Kent Savunması'ndan Belediye Önünde Eylem...

Beyoğlu Kent Savunması üyesi bir grup, son günlerde yaşandığı iddia edilen zabıta saldırılarını Beyoğlu Belediyesi önünde protesto etti.

Beyoğlu Kent Savunması üyesi bir grup, son günlerde yaşandığı iddia edilen Zabıta saldırılarını Beyoğlu Belediyesi önünde protesto etti.

Haber Mustafa ÖZDABAK - Hasan YILDIRIM - Özgür EREN İstanbul DHA

Beyoğlu Kent Savunması üyesi bir grup, son günlerde yaşandığı iddia edilen zabıta saldırılarını Beyoğlu Belediyesi önünde protesto etti. Eski CHP Milletvekili Melda Onur ve tiyatro sanatçısı Orhan Aydın'ın da destek verdiği grup üyeleri 'Beyoğlu Belediyesi'ni uyarıyoruz. Zabıta terörünüze bir son verin yazılı pankart açtı.

Şişhane'deki belediye binası önünde saat 15.30 sıralarında bir araya gelen grup üyeleri, 'Sokak müzisyenlerine dokunma', 'Beyoğlu bizim kalacak. Bu sokaklar bizim' yazılı dövizler taşıdı. Zaman zaman da 'Misbah elini Beyoğlu'ndan çek' şeklinde slogan atıldı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan oyuncu Erol Babaoğlu, şunları söyledi

'Beyoğlu Belediyesi emrindeki sivil zabıta timi hemen her gün kalabalık bir şekilde birilerine saldırıyor. Seyyar satıcılar ve dükkan sahibi esnafın hem kendisine hem ekmek teknesine adeta savaş ilan ediliyor. Geçenlerde Mis Sokak'ta yaşandığı gibi, ellerde bıçaklar, herkes ölümle tehdit ediliyor, ağzını açana saldırılıyor. Yerlerde tekmeleniyor; sokaklara bir çete gibi çökülüyor. Küçük ve orta ölçekli esnafın Beyoğlu'ndan temizlenmesi harekatı gün gün işliyor. Bu esnafın müşterisi olan halk yavaş yavaş Beyoğlu'ndan uzaklaştırılıyor.

Tiyatrocu Orhan Aydın da, 'Bu kentin sahipleri, her kentte olduğu gibi, o kentin içinde yaşayan insanlardır. Onlara sorulmadan bu alanların talan edilmesi, birtakım kara para aklayıcılarına, çetelere peşkeş çekilmesi kabul edilemez dedi.

Eyleme sokak müzisyenleri de tef çalarak destek verdi.

Kaynak: DHA

10 Temmuz 2015 Cuma 18:11

Melda Onur, İstanbul, Orhan Aydın, Beyoğlu Belediyesi, Politika, Güncel