Beyoğlu'nda Dersim Protestosu

Dersim Dernekleri Federasyonu öncülüğünde Beyoğlu'nda bir araya gelen yaklaşık 100 kişi dersim olaylarının yıl dönümünde protesto gösteri düzenledi.

Dersim Dernekleri Federasyonu öncülüğünde Beyoğlu'nda bir araya gelen yaklaşık 100 kişi Dersim olaylarının yıl dönümünde protesto gösteri düzenledi.

Beyoğlu Tünel Meydanı'nda 14.00'de bir araya gelen topluluk 'Dersim 38 sözün bittiği yerdir. 4 Mayıs insanlığın kara günüdür' yazılı pankart açarak İstiklal Caddesi'nde, 'Arşivler açılsın, hesap verilsin' diye slogan attı. Gösteriye Seyid Rıza'nın oğlu Seyid İbrahim'in torunu olduğunu söyleyen Mehmet Tezel de Seyid Rıza'nın fotoğrafını taşıyarak katıldı. Taksim Meydanı'na kadar yürüyen topluluk adına açıklama yapan, Dersim Dernekleri Federasyonu başkanı Özkan Tacar;

"Yapılması gereken soruşturma yetkisi olan ve mağdurların da taraf olduğu Dersim Hakikatleri Soruşturma Komisyonu kurmaktır. Arşivlerin açılması olumlu bir adımdır. Ancak Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı 'Tasnif ediyoruz. Gizlilik kararını dikkate alıyoruz' yönlü açıklamaları endişelerimizi artırmaktadır. Tasnif adı altında belgeler ayıklanıp halktan gizlememelidir. Bir çağrımız da, CHP ve onun genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na olacaktır. Cumhuriyet tarihinin bütün insanlık dışı uygulamalarının ardında tek parti iktidarının, CHP'nin ırkçı ve milliyetçi politikaları yer almaktaydı. Partinizin politikaları ve katliamdaki rolüyle açıkça ve cesurca yüzleşin" dedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu olarak taleplerini de açıklayan Özkan Tacar;

"Dersim katliamının AKP ve CHP'nin birbirine şantaj ve siyaset yapma aracı olmaktan çıkarılıp, tüm belgelerinin açıklanmasını ve Dersim halkından başta CHP olmak üzere devletin resmi özür dilemesini ve gereklerini yerine getirmesini istiyoruz. Erzincan il sınırları içinde yer alan köylerden toplanarak Zini Gediği'nde katledilen 100 kadar Dersimli mağdurun kemikleri DNA testi ile tespit edilerek tek tek ve Alevi inancımıza göre törenlerle defdenedilmeleri sağlanmalıdır. Dersim'i yok etmenin bir parçası olarak planlanan Munzur, Harçik ve Peri vadilerindeki baraj ve siyanürle altın ayrıştırma projeleri iptal edilmelidir. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın. Dersim ismi iade edilsin. Arşivler açılsın, hesap verilsin. Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın. Dillerimize ve Kızılbaş-Alevi inancımıza özürlük istiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da, Kürtçe bir açıklama yaptı. Hüsamettin Zenderlioğlu'nun konuşması Türkçe'ye çevrilmedi. Topluluk daha sonra dağıldı. - İstanbul / Beyoğlu

Kaynak: DHA

05 Mayıs 2012 Cumartesi 16:44

İstiklal Caddesi, Seyit Rıza, Beyoğlu, Dersim, Politika, Güncel