BIÇAK ALTINDA 28 Ameliyatta Cerrahi Tarihi

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Tıp ve Tarih kategorisinde Bıçak Altında:

28 Ameliyatta Cerrahi Tarihi adlı kitabı yayımladı. Amsterdam'da bulunan Slotervaart Hastanesi'nde cerrah olarak görev yapan Arnold van de Laar'ın yazdığı kitap, Erhan Gürer tarafından Hollandacadan çevrildi.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, Bıçak Altında: 28 Ameliyatta Cerrahi Tarihi adlı kitap raflardaki yerini aldı. Arnold van de Laar'ın Tıp ve Tarih kategorisinde derlediği kitap, Erhan Gürer tarafından Hollandacadan çevrilerek Türkçeye kazandırıldı.

Kendisi de bir cerrah olan Arnold van de Laar, Bıçak Altında'da ünlü hastalarla cerrahların tıbbi hikâyelerini anlatıyor. Kitap anestezisiz, kanlı ameliyatlardan günümüzün steril ve yüksek teknolojili ameliyatlarına nasıl geçildiği, çığır açan cerrahi keşiflerin hangi şartlarda yapıldığı ve cerrahların aslında nasıl insanlar olduğu gibi birçok soruyu da cevaplıyor.

Kitap, Kraliçe Victoria, XIV. Louis, Lenin, Einstein, Kennedy, Papa II. John Paul, Bob Marley ve Houdini gibi tarihsel figürlere yapılan cerrahi müdahaleleri kendine özgü mizahıyla harmanlayarak anlatırken, cerrahinin gelişimini ve gerçeklerini tüm açıklığıyla önümüze koyuyor.

Kaynak: Bültenler

20 Haziran 2016 Pazartesi 14:37

Amsterdam, Koç Üniversitesi, Güncel