Bilecik'te 36 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı

Bilecik’te 36 bin öğrenci için 2017-2018 eğitim öğretim yılı yapılan törenle başladı.

Bilecik'te 36 bin öğrenci için 2017-2018 eğitim öğretim yılı yapılan törenle başladı.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki ilk tören, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un Atatürk anıtına çelenk koyması, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ile sona erdi. Ardından, Bilecik Vali yardımcısı Mustafa Kemal Özgün ve Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş mehteran takımı eşliğinde törenlerin ikinci etabının düzenleneceği Kozabirlik İlkokuluna yürüyerek gittiler. Buradaki törene Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
"Çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim almaları için geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz"
Bilecik Valisi Tahir Büyükakın törende yaptığı konuşmada, 2017-2018 eğitim öğretim yılının huzur içinde ve mutluluk içinde başarılı bir şekilde devam etmesini diledi. Büyükakın, konuşmasının devamında ise, "Kurtuluş Savaşı yılları bitmiştir. Mustafa Kemal Atatürk yeni bir Türkiye'yi kuruyordur ve söylediği ilk şey; 'Asıl savaşımız, asıl kurtuluş cehaletten kurtuluştur.' Bizim eğitimle olan, öğretimle olan mevzumuz aslında bir kurtuluş mevzusudur. Çünkü bir ülkeyi kalkındırmak, güçlendirmek ve güçlü bir ülke yapmak istiyorsak yapmamız gereken en birinci şey, o ülkeyi bağımsız kafalara sahip, gerçekten iyi bir eğitim almış, dünya standartlarında eğitim görmüş insanlar yetiştirmektir. İlk emri oku olan bireyin mensupları olarak okunmuşluk kapasitemiz, okuryazarlık oranımız dünyanın ilk sıralarında gelmesi lazım. Bu nedenle bizler elimizden gelen her şeyi yaparak çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim almaları için geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de her yıl bir adım daha yukarı giderek, her zaman daha yükselerek çocuklarımızın çok daha kaliteli eğitim almasını sağlayacağız" ifadelerine yer verdi.
"Günlerdir boş kalan okullarımızın bahçesi tazelik ve zindelikle doldu"
Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ise; 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlaması heyecanının içerisinde olduklarını söyledi. Durmuş, konuşmasının devamında ise şunları söyledi:
"Her eğitim-öğretim yılının başında okula başladığım ilk günler gelir aklıma. Okul bahçesine meraklı ve ürkek ilk adım atışımı, annemin elimden sıkı sıkıya tutuşu ve bilinmez bir heyecan ve tedirginlikle. Ta ki gülen yüzü, sıcacık ses tonuyla sıcacık avuçlarıyla minicik ellerimi tutup sınıfa götüren öğretmenimi tanıyıncaya kadar. Öğretmenimi tanıdıktan sonra bütün ürkekliğim, bütün tedirginliğim kaybolmuştu sanki. İşte okulun her ilk açılışında o anki ilk tazeliğiyle o heyecanı yaşamaktayım. Aradan yıllar geçti, şimdi yine okul bahçesinde aynı heyecanı ve tedirginliği hissediyorum. Bunu anımsayarak okulumuza yeni başlayan okul öncesi ve 1'inci sınıf öğrencilerimizin neler hissettiğini, durumlarının neler olduğunu hissedebiliyorum. Küçücük ellerine kocaman yüreklerini sığdırarak geldiler okullarımıza. Günlerdir boş kalan okullarımızın bahçesi tazelik ve zindelikle doldu. İlköğretim haftasıyla can bulan okullarımız neşelendi ve bayram yerine döndü. Bu güzel günün ardından eğitim camiası olarak bize ve öğrencilerimize büyük sorumluluklar düşmekte. İlköğretim meşalesi demek, Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; 'Vatan, millet ve bayrak sevgisi demek.' İlköğretim meselesi bir millet için bağımsızlık ve var olma meselesidir. Bu bilinçle ve bu sevgiyle eğitim- öğretim yılının başarıyı da beraberinde getireceğine inancımız sonsuzdur. İlköğretim okumanın, anlamanın, görmenin, görmeyi anlamlandırmanın, düşünmenin kültürün temellerinin atıldığı yerdir. Atatürk'ün dediği gibi; ' Türkiye Cumhuriyeti'nin temelidir.' İlköğretim haftası geleceğin güvencesi, barış dünyasının çiçekleri ve hepimizin onuru olan öğrencilerin sevinç ve onur günüdür. Medeniyet meşalesinin yakıldığı gündür."
"Okuma yazma ile başlar eğitim yılları"
Törende konuşan Kozabirlik İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Candan ise eğitim yılının okuma ve yazma ile başladığını belirterek, "Birkaç harf ve rakamı bir araya getirip, "Ali topu tut" diyebilmenin sevinci yaşanır ilk okuma bayramlarında. Yaşanan sevinç sadece okuma yazma sevinci değildir elbet. Öğrenmenin, başarıl olmanın ve kazanmanın sevincidir yaşanan. Okulun merdivenlerinde atılan ilk adımla başlar. Kazanılacak çok şey vardır 4 yılda. Endişeli gözlerle, kimi annesinin kimi babasının elinden tutup girerken okul bahçesine, çok vakit almaz alışmak arkadaşlıklara, ana baba şefkati dolu öğretmenlere. Bayrağın altında söylenen ilk İstiklal Marşı kazınır kalplere. İlköğretim insan hayatının en önemli aşamasıdır. Bu aşamada Kozabirlik İlköğretim ailesi olarak çocuklarımız insan olma gereğini yerine getiren, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, ülkesine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren yurttaşlar yetiştirmek öncelikli amacımızdır. Değerli konuklar, bu duygu ve düşüncelerle 2016-2017 eğitim-öğretim yılının sizlere sağlık ve mutluluk getirmesi, vatanımıza ve milletimize hayırlı olması dileğiyle hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım" dedi.
Konuşmaların ardından keman gösterisi, şiirlerin okunması, 4'üncü sınıf öğrencilerinin 1'inci sınıf öğrencilerine 'hoş geldin' hediyelerini sunması ve protokol üyelerinin sınıflarda öğrencilere hediye takdim etmesiyle program son buldu. - BİLECİK

Kaynak: İHA

18 Eylül 2017 Pazartesi 13:22

Selim Yağcı, Kemal Özgün, Mustafa Kemal Atatürk, Bilecik, Yaşam