Bilim adamlarından koronavirüs ile ilgili yeni söylenti: Araştırma laboratuvarında çıkmış olabilir

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yüzlerce insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgınıyla ilgili bomba bir söylenti ortaya atıldı. Bilim adamları, ölümcül virüsün Wuhan'dan 300 metre ötedeki araştırma laboratuvarında çıkmış olabileceğini öne sürdü.

DailyMail'in haberine göre; Bilim adamları, ölümcül virüsün Wuhan'dan 300 metre ötedeki araştırma laboratuvarında çıkmış olabileceğini öne sürdü.

Pekin destekli Güney Çin Teknoloji Üniversitesi'nden yapılan açıklamada Wuhan Hastalık Kontrol Merkezi'nin (WHCDC), Hubei eyaletindeki bulaşmayı ortaya çıkarabileceğini söyledi.

"VİRÜSÜN KAYNAĞI LABARATUVARDA TUTULAN HAYVANLAR" İDDİASI

Akademisyenler Botao Xiao ve Lei Xiao tarafından kaleme alınan makalede, koronovirüsünün kaynağının WHCDC'deki labaratuvarda tutulan 605 hayvan olduğu iddia edildi.

Öte yandan, yarasaların bir keresinde bir araştırmacıya da saldırdığını ve yarasaların kanını bir araştırmacının üzerine bulaştığını gördüklerinden bahsettiler. Raporda Wuhan'ın deniz pazarından 600 mil uzakta bulunan yarasaların olabileceği ifade edildi. Yunnan ve Zhejiang bölgesinden uçan yarasaların olma olasılığının düşük olduğu ifade edildi.

Ayrıca yerel halkın da bu yarasaları yediğine dair çok az kanıt var. Bunun yerine WHCDC'den birkaç yüz metre ileriden gelmiş olabileceği yazarlar tarafından belirtildi. Rapora göre WHCDC'deki araştırmacılardan birinin, yarasa kanının cildine değmesinden sonra iki hafta boyunca karantinaya alındığını açıkladı.

Ayrıca araştırmacılar bir kene keşfetti. Bu kenenin bir hayvandan diğer hayvana enfeksiyonları taşıyabilme yeteneğine sahip olduğunu vurguladılar.

NE OLMUŞTU?

Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarının tahliyesini gerçekleştirmişti.

İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 1666'ya, virüsün bulaştığı kişi sayısı 68 bin 500'e çıktı.

Bilim adamlarından koronavirüs ile ilgili yeni söylenti: Araştırma laboratuvarında çıkmış olabilir - Son Dakika Dünya
Mısır'da ilk yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi Mısır'da ilk yeni tip koronavirüs vakası tespit edildiKoronavirüs salgınında ölü sayısı bin 526'ya yükseldi Koronavirüs salgınında ölü sayısı bin 526'ya yükseldiDSÖ'den hızla yayılan koronavirüs için hükümetlere çağrı: Hazırlıklı olun DSÖ'den hızla yayılan koronavirüs için hükümetlere çağrı: Hazırlıklı olunÇin'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 1666'ya yükseldi Çin'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 1666'ya yükseldi
16 Şubat 2020 Pazar 23:21
Abone Ol
Paylaş

Son Dakika