Bilim Adamları Odunun Suyunu Çıkardı

'Taşı sıksa suyunu çıkarmak' deyimi oduna uyarlandı.

'Taşı sıksa suyunu çıkarmak' deyimi oduna uyarlandı. Taş yerine odundan su çıkartan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) bilim adamları, 5 yıl süren araştırmanın ardından odunu yakmadan eritmeyi başardı.

Dünyanın en büyük bor rezervine sahip Türkiye, mevcut kaynakları kullanmaya yönelik önemli çalışmalara imza atıyor. Bu kapsamda bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda sıvılaştırılmış bio kütleden bor katkılı poliüretan köpük üretildi. Yeni ürün yanmazlık özelliğiyle ambalaj ve bina yalıtımında kullanılan brom ve fosfat katkılı poliüretan köpüğe alternatif olacak.

Odun kütlesini kimyasal asitlerle karıştırarak atmosfer basıncı altında, mikro dalga fırında 150 derecelik ısı ile sıvılaştıran araştırma ekibi, Türkiye'de ilk kez odun suyundan yanmaz ve su geçirmez yalıtım malzemesi üretmeyi başardı. Ekip, yalıtım malzemesinin yanı sıra sıvılaşan odun suyuna farklı katkı maddeleri katarak bakalit, tutkal, karbon lif ve karbon elyaf üretmeyi hedefliyor.

YENİ ÜRÜN EKONOMİK VE ÇEVRE DOSTU OLMASIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

KSÜ Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hakkı Alma, deneyler sonucu elde edilen ürünün, organik atıklardan elde edilmesi dolayısıyla ozon tabakasına zararsız, çevre dostu olduğunu söyledi.

Ham madde olarak zirai ve ormansal atıkların kullanıldığını belirten Alma, "Yeni malzeme, organik atık olan odun talaşı, buğday sapı, mısır sapı gibi zirai ve ormansal atıkların suyu çıkartılarak ve bor maddesi kullanılarak üretiliyor. Ürünümüzün ham maddesi atıklardan oluştuğu için, maliyeti petrol piyasasına bağlı olan gliserin ve poliüretan gibi maddelere oranla yüzde 20 daha aşağı çekmesini umuyoruz. Japonya bu ürünü 15 yıl önce üretti ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkeye bunu ihraç ediyor." diye konuştu.

BİNALARDA YANMAZLIK ŞARTI ARANIYOR

Poliüretan köpüğün yoğun olarak inşaat sektöründe, konutlarda, fabrikalarda kullanılan önemli bir malzeme olduğuna işaret eden Alma, kullanım alanı itibariyle bu tür malzemelerin yanmazlık özelliğinin olması gerektiğini ifade etti. Yeni çıkan yasayla bina izolasyonunda kullanılan yalıtım malzemelerinde yanmazlık özelliği şartı arandığını hatırlatan Alma, şu bilgileri verdi: "Ülkemizde çok yaygın olan bor kaynakları mevcut. Bor maddesini köpükte nerede kullanabiliriz diyerek Ulusal Bor Araştırmaları Enstitüsü (BOREN) ile üniversitemiz arasında yapılan protokol çerçevesinde çalışma başlattık. Şu an borlu maddelerden yanmaz özelliklerin birçoğunu elde etmiş durumdayız. Özellikle borik asit kullandığımız zaman yüzde 15 oranında malzeme kömürleşip yanmıyor. Üründe borik asit, çinko borat gibi katkı maddelerini kullanarak yanmazlık özelliği olan ürünlere dönüştürdük. Bir malzemenin en kötü kullanım şekli onu yakarak yok etmektir. Biz malzemeyi yakarak yok etmek yerine, katma değeri yüksek ürünler haline getirmeyi hedefliyoruz."

Kaynak: CHA

27 Mayıs 2013 Pazartesi 11:02

Türkiye, Sütçü İmam Üniversitesi, Ekonomi