Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yanıtladı: 1 Haziran sonrası salgın artar mı?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 1 Haziran'da başlayacak normalleşme sürecinin sadece bizde değil bütün dünyada başladığını ve halkın endişesinin doğru yöne yöneltilirse hastalığın yayılmasına engel olabileceğini anlattı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona virüste 1 Haziran'dan sonraki normalleşme süresinde vatandaşların dikkat etmesi gereken maske, mesafe ve hijyen konularında uyarılarda bulundu.

SALGIN BAŞA DÖNER Mİ?

Kuralların 7'den 70'e herkesin yapabileceği kadar basit olduğunun altını çizen Özlü, "Normalleşme süresi 1 Haziran'dan sonra hız kazandı. Herkeste bir endişe var salgın başa döner mi? Vaka sayılarımız artar mı diye. Endişe duymakta haklısınız. Endişe bizi tedbir almaya yöneltir. Normalleşmeyi yapmak zorundayız ama bunu yaparken mutlaka kurallara uymamız lazım. Aslında kural dediğimiz şey çok basit. 7'den 70'e herkesin yapabileceği kadar basit. Maske, mesafe ve hijyen. Bunu herkes uygulamalı. Sadece benim uygulamam yeterli değil. Ben, sen, o. Biz, siz, onlar. Hepimiz birlikte bunları uygulamalıyız ki etkili olsun. Kendimiz uygulayacağız uygulamayan varsa nazikçe uyaracağız. Bunu uygulayan kişiler, müesseseler, kurumlar, işletmeler, mağazalar onları tercih edeceğiz. Uygulamayan, dikkate almayan, kurallara uymayan işletmelerden mal ve hizmet almamaya çalışacağız. Onları nazikçe uyaracağız. Bu işletmeler hakkında puanlamalar yapacağız ki bu şekilde toplumsal duyarlılık oluşsun. İyileşme sürecine hepimiz katkı sunalım" diye konuştu.

"BU VİRÜSLE BERABER YAŞAYACAĞIZ"

"Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız" diyen Özlü, "Normalleşmek zorundayız. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunu sadece biz değil bütün dünya yapmak zorunda. Zaten yapıyorlar. Bu normalleşme süreci sadece bizde değil bütün dünyada başladı. Çünkü bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak. Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız. Salgını tekrar başlatmayacağız. Bu mümkün. Nasıl ki, ateşten yanarız diye ateşe kullanmayı bırakmıyoruz, sıcak bir şeyi tutarken nasıl kalın bir eldiven veya maşa kullanıyoruz. Aynı şekilde virüse rağmen maske, mesafe ve hijyen ile korunarak her işimizi yapabiliriz. Bu kurallara uymak koşulu ile her türlü normal hayatımıza dönebiliriz. Endişe duymakta haklısınız ama bu endişe bizi tedbir almaya götürüyorsa faydalı bir görev yerine getirecektir. Normale hepimiz alışacağız" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yanıtladı: 1 Haziran sonrası salgın artar mı? - Son Dakika
Kaynak: İHA
30 Mayıs 2020 Cumartesi 15:43
YORUMLAR (18)
  • Şamil : Baba bilim adamısınız.Ama siyasete evrilmek üzeresiniz.Sizin göreviniz sadece olması gerekeni söylemek.Siyaset değil.Ne demen ev kalamayız.Yani ölen ölsün kalan sağlar bizimmi diyorsunuz.Kardeşim avrupa insanı ile kendi insanını karıştırma.Avrupa insanı haberler alıyorum ben öyle dikkatli ve titiz ki bizim bu gün pazaryerlerinde gördüğümüz manzarayı hiç bir avrupa ülkesinde göremezsiniz.Çok bilinçli kültürlü insanlar avrupa halkı.Gidin pazaryerleine bu günden itibaren rezalete şahit olun.Bakalım
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • OSMAN : DOĞRU SÖYLÜYORSUN KİMSEYE BİR ŞEY SÖYLENMİYOR BENİM BİR TANIDIĞIM VAR HASTA AMA YİNEDE DIŞARI ÇIKIYOR DOLAŞIYOR BİR TANIDIĞIM BİRİ VAR BELEDİYEDE ÇALIŞIYOR ŞOFÖR HASTALARA İLAÇ DAĞITIYORLAR ADAMIN EVİNE GİDİYORLAR TELOFON EDİYOR İLAÇLARI GETİRDİK DİYE ADA NERDE BİLİYORMUSUNUZ BİM DE ALIŞ VERİŞ YAPIYOR BİR TANESİDE AMCASINA ZİYARETE GİTMİŞ BU BÖYLE ÇOK CAHİL VAR GEÇEN GÜN MARKETE GİTTİK KADIN NERDEYSE AĞZIMIN İÇİNE GİRECEK BEN UZAKLAŞIYORUM O HALA YAKLAŞIYOR BİRŞEY SÖYLESEN YANDIN TACİZDEN
    Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika