Bilim Şenliği Kapsamında Sağlık Taraması Yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyeleri işbirliği ile 2’ncisi düzenlenen Malatya Bilim Şenliği’nde genç yeryüzü doktorları sağlık taraması yaptı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyeleri işbirliği ile 2'ncisi düzenlenen Malatya Bilim Şenliği'nde genç yeryüzü doktorları sağlık taraması yaptı.
Malatya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası yanındaki Fuar Çadırı'nda düzenlenen 2. Malatya Bilim Şenliği kapsamında Battalgazi Belediyesi ve genç yeryüzü doktorları işbirliği ile sağlık taraması yapıldı. Sağlık taramasında, boy, kilo, görme keskinliği, tansiyon gibi hastalığın olup olmadığına bakılırken, sağlık taramasına yoğun ilgi gösterildi.
Sağlık taraması ile ilgili bilgiler veren İnönü Üniversitesi Anestezi Öğretim Görevlisi Ahmet Selim Özkan, "Özellikle tansiyon taraması bizim her yıl rutin olarak yaptığımız bir şey. Onun dışında şeker taraması yapıyoruz. Göz bozukluğu ile ilgili taramalar yapıyoruz. Genelde yanlış kullanımlar, göz bozuklukları, fark edilemeyen renk körlükleri ile ilgili taramalar yapıyoruz" dedi.
Bilim şenliğine katılımın fazla olduğunu ifade eden Özkan, "Şenlikte en yoğun stantlardan birisi de bizim standımız. Geleceğin doktor adayları burada, inşallah ileri ki dönemlerde de katkı sunacaklar" ifadelerini kullandı.
Sağlık taraması yapan üniversite öğrencilerinden Mustafa Alıcı ise, "Biz 25 Mayıs'tan itibaren burada sağlık taraması yapıyoruz. Genelde öğrencilere bu taramayı uyguladık. 3 gündür yaklaşık bin kişilik bir tarama yaptık. Taramalarımızda tansiyon, diyabet, görme keskinliği, boy, kilo gibi ön sağlık taraması yaptık. Bununla birlikte tip 1 dediğimiz genelde çocuklarda görülen ve kaçırılan bir hastalık olduğu için buna dikkat etmeye çalıştık. Bu hastalıklarla ilgili yönlendirdiğimiz kişiler oldu. Ailelerine bilgi verecek raporlarımızı kendilerine verdik" diye konuştu.
Sağlık taramasına katılan vatandaşlar ise genç yeryüzü doktorlarının standında kendilerine gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını söyledi. - MALATYA

Kaynak: İHA

28 Mayıs 2016 Cumartesi 15:30

Yeşilyurt, Battalgazi, Yerel