İzmir'de 2009 yılında Güzelbahçe Belediyesi'ne yönelik düzenlenen 'Sarmaşık' operasyonuyla ilgili dava dosyasını inceleyen bilirkişi, Başkan Mustafa İnce, eski Başkan Ertan Avkıran ve eski Değirmendere Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren'in suçlu olduğunu tespit etti.

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 68 sanıklı davayla ilgili bilirkişi raporunda, 355 yıl hapsi istenen dönemin Belediye Başkanı Avkıran ve 6 yıl hapsi talep edilen dönemin Belediye Encümeni Üyesi İnce'nin, verdikleri kararlarla belediyeyi zarara uğrattıkları ve üçüncü kişilerin menfaat sağlamasına sebep olduklarının anlaşıldığı ileri sürülüyor. 26 çuval dosyayı inceleyen beş kişilik bilirkişi heyetinin raporunda, 15 yıl hapis talebiyle dava açılan Eren için ise "Belediyeye yapılan iş karşılığı taşeron firma yetkilisinden rüşvet aldığı tape kayıtlarında olup takdir mahkemenindir." ifadesi kullanılıyor.

İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, 2009'da eski özel yetkili Savcı Murat Gök'ün talimatıyla düzenlenen operasyonda, dönemin Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, o dönemde belediye meclis üyesi olan şimdiki Belediye Başkanı Mustafa İnce, Değirmendere Belediye Başkanı Eren, bazı meclis ve encümen üyeleriyle belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 74 kişiyi gözaltına almıştı. İhaleye fesat karıştırma, İmar Kanunu'na muhalefet, rüşvet alıp verme, görevi kötüye kullanma, irtikap ve devleti zarara uğratma iddialarıyla adliyeye sevk edilen zanlılardan, aralarında Avkıran'ın da bulunduğu 39 kişi tutuklanmıştı. Dava sürecindeki tahliyelerle tutuklu sanık kalmamıştı.

Kaynak: CHA

22 Mart 2013 Cuma 15:10

Ertan Avkıran, Mustafa İnce, Güzelbahçe, İzmir, Politika, Güncel