Bir Psikanalistin Kaleminden Aşk Acıları

İş Bankası Kültür Yayınları, psikanalist ve 19. yüzyıl Fransız edebiyatı uzmanı Patrick Avrane'in kaleme aldığı Aşk Acıları isimli psikoloji türündeki yeni kitabını okurların beğenisine sunuyor.

Tristan ve Isolde, Genç Werther'in Acıları, Romeo ve Juliet gibi edebiyat klasiklerinden olduğu kadar sinemadan, popüler kültürden ve kendi psikanalitik ve klinik deneyimlerinden de yararlanan Avrane, aşk acılarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor ve bu insani dramın dinamiklerini gözler önüne seriyor.

Fransızca aslından Şule Çiltaş'ın çevirisiyle Türkçe'ye kazandırılan kitap, Acının Zaferi, Aşk Acısının Kaderi, Narsistik Yanılsama, Acıların Zamanı, Kedilerin Sızlanışı, Sonsöz: Psikanalistin Acısı olmak üzere altı ana bölümden oluşuyor.

Freud ve Lacan gibi önde gelen kuramcıların aşk, fetişizm ve narsisizm üzerine yazdıklarını tartışmaya açan Patrick Avrane, sevilen bir varlığı kaybetmenin acısı asla unutulmazken, aşk acısının nasıl yaşanıp geride bırakıldığını akıcı ve canlı bir üslupla anlatıyor.

Kaynak: Bültenler

20 Ekim 2014 Pazartesi 10:38

Edebiyat, Son Dakika

Son Dakika