Bir Usta Bin Usta Projesi' Unesco Yolunda

Geleneksel Türk el sanatlarını geleceğe taşımak üzere 50 meslekte bin yeni ustanın yetişmesini sağlayan 'Bir Usta Bin Usta Projesi' UNESCO listesine girmeye hazırlanıyor.

Geleneksel Türk el sanatlarını geleceğe taşımak üzere 50 meslekte bin yeni ustanın yetişmesini sağlayan "Bir Usta Bin Usta Projesi" UNESCO listesine girmeye hazırlanıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlığın, Anadolu Sigorta ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle on yıldır sürdürdüğü projenin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İyi Koruma Uygulamaları Listesi'ne kaydettirilmesi için çalışmalara başlandı.
Sosyal sorumluluk projesi olarak bugüne kadar çok sayıda prestijli ödülle dünyanın takdirini kazanan "Bir Usta Bin Usta Projesi", Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün teknik danışmanlığında sürdürüldü.
Onuncu yılı kutlanan projeyi UNESCO listelerine taşıyacak olan Bakanlık, Türkiye'nin geleneksel el sanatlarına yönelik dünyadaki farkındalığı ve koruma bilincini daha da artırmayı hedefliyor.
- Geleneksel el sanatlarını ustalarından öğrendiler
Toplam 50 meslekte bin yeni ustanın yetişmesini sağlayan projeyle, mesleklerin gelenekten geleceğe taşınması için kursiyerlere mesleki eğitim verilmesinin yanı sıra o meslekleri yaşatmaya yönelik çalışmalar destekleniyor. Geleneksel yöntemlerle yetişmiş ustalar, kursiyerlere hem teorik hem de uygulamalı dersler veriyor.
Proje kapsamında, kursiyerler ham malzemelerden ürünün elde edilmesine kadar geçen tüm işlemleri birebir uygulama ve geleneksel yöntem, motif ile malzemeyi tanıma fırsatı buluyor.

Kaynak: AA

16 Nisan 2019 Salı 10:11

Anadolu Sigorta, Güncel