Biz Birlikte Türkiye'yiz Bahar Şöleni'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Çevremizdeki ülkelerde büyük sıkıntılar içinde kardeş kavgası yaşanırken, Türkiye'de eğer dirlik ve birlik varsa bunda en büyük katkı, son 12 yıl içinde bütün zorluklara, bütün kumpaslara, bütün oyunlara rağmen birliğimizi ve dirliğimizi korumak için Türkiye'de milli iradeye sahip çıkan Türküyle, Kürdüyle, Sünnisiyle, Alevisiyle, her bir rengiyle bir arada olan aziz milletimizindir' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çevremizdeki ülkelerde büyük sıkıntılar içinde kardeş kavgası yaşanırken, Türkiye'de eğer dirlik ve birlik varsa bunda en büyük katkı, son 12 yıl içinde bütün zorluklara, bütün kumpaslara, bütün oyunlara rağmen birliğimizi ve dirliğimizi korumak için Türkiye'de milli iradeye sahip çıkan Türküyle, Kürdüyle, Sünnisiyle, Alevisiyle, her bir rengiyle bir arada olan aziz milletimizindir" dedi.

Davutoğlu, Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki "Biz Birlikte Türkiye'yiz Bahar Şöleni"nde, katılımcıları ve Balkanlar'da, Orta Asya'da, Mezopotamya'da, Ortadoğu'da baharı karşılayan bütün insanları selamlayarak, "Bundan 42 yıl önce kaybettiğimiz Aşık Veysel'in deyişiyle gerçek sadık dostumuz, uyanan kara toprağa selam olsun. Yunus Emre'nin deyişiyle 'Sordum sarı çiçeğe' dediği sarı çiçeğe selam olsun" ifadelerini kullandı.

Nevruzun, yeni bir başlangıç demek olduğunu dile getiren Davutoğlu, nevruzu, baharı idrak ederken inşa edilmesi gereken üç önemli prensibi "birlik", "dirlik" ve "kardeşlik" şeklinde sıraladı.

Davutoğlu, Dede Korkut'un nevruz duasında, "Bu ulu gün insanlığın büyük işlere adım atmasına vesile olsun. Dünyanın dört bir yanında yaşayan halkımızın dostluğuna güç katsın. Tanrı bizlere bereket ve birlik versin. Kötülükler yok olsun, iyilikler artsın. Zorluklar yenilsin, sıkıntılar azalsın. Aydınlansın dört bir yan, yolumuz açık olsun" denildiğini aktararak, "Dedem Korkut'un bu nevruz duası bugün AK Parti kadroları için sanki ilahi bir mesaj gibi, o günden bugüne taşınan kutlu bir mesaj gibi tekrar gündemde" dedi.

Bugün birçok nevruz kutlaması yapıldığına değinen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ama herkes kendi mahallesinde yaptı. Kimisi Ergenekon Destanı'na atıfla, kimisi Demirci Kava Destanı'na atıfla... Ama bu salonu dolduran bütün kardeşlerim, AK Parti'nin bütün neferleri tam bir birlik içinde baharı, nevruzu insanlığın muştusu olarak karşılıyor. Selam olsun birliğin, dirliğin, kardeşliğin sembolü AK Parti kadrolarına, selam olsun. Aslında son 10 gün içinde birçok şey bize birliği, dirliği, kardeşliği hatırlattı. Çanakkale Savaşı 18 Mart, ondan 2 gün önce 16 Mart Halepçe katliamının yıl dönümü, ondan 4 gün önce 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümü. Şimdi de bayram, bahar bayramı, nevruz. Bizim siyasi görüşümüz öylesine birleştirici bir güç ki bütün bu bayramları, anmaları, acıyı ve hüznü birbirine irtibatlandırıyor. Önce birlik, önce birlik... Biz 'birlik' dediğimizde, bütün vatandaşlarımızın, 78 milyonun birliğini kast ediyoruz, 'ben' yerine 'biz' demeyi kastediyoruz. 'Benlik' davası yerine 'biz' diyerek, bir arada olmanın, birlikteliğin o kutlu müjdesini haberdar ediyoruz."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir ve beraber olmayı içeren ifadeler bulunduğuna işaret ederek, "Bir olmak şudur; bir orman tahayyül ediniz, her bir ağaç o ormanın bir parçasıdır ama hep beraber gümrah bir ormandır. İşte bu nevruz günü biz tek tek ağaçlardan ibaret bir iradesiz topluluk değiliz, tek tek ağaçların, şahsiyetli bireylerin bir araya getirdiği gümrah bir ormanız. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin" diye konuştu.

"Öyle bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz ki..."

Aşık Veysel'in "Allah birdir Peygamber hak/Rabbul alemindir mutlak/Senlik benlik nedir bırak/Söyleyim geldi sırası/Kürdü, Türkü, Çerkesi/ Hep Adem'in oğlu kızı/Beraberce şehit gazi/

Yanlış var mı, neresi?/ Veysel sapma sağa sola/Sen Allah'tan birlik dile/İkilikten gelir bela/Dava insanlık davası" sözlerini alıntılayan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bizim davamız birlik davasıdır, 77 milyonu bir ve beraber kılma davasıdır. İşte onun için nevruzu İstanbul'da kutlarken, Türkiye'nin her bir köşesine İstanbul'dan selam ederken, 'Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız' diyoruz. Nevruz, bize birliği ifade eder. Suyun toprakla buluşmasının getirdiği bereketi tahayyül edin ve o bereketle ayağa kalkan tabiatın bir millete beraberlik, birlik dışında huzur ve refah vermesini tahayyül edin. İşte bizim yolumuz, dirlik yoludur. Çevremizdeki ülkelerde büyük sıkıntılar içinde kardeş kavgası yaşanırken, Türkiye'de eğer dirlik ve birlik varsa bunda en büyük katkı, son 12 yıl içinde bütün zorluklara, bütün kumpaslara, bütün oyunlara rağmen birliğimizi ve dirliğimizi korumak için Türkiye'de milli iradeye sahip çıkan, Türküyle, Kürdüyle, Sünnisiyle, Alevisiyle, her bir rengiyle bir arada olan aziz milletimizindir. Biz bu dirliği korumaya kararlıyız. Bu dirliği korurken, geçmişte yaşanan acıların üzerinden yeni öfkeler üretmeye karşıyız. Aksine birliğimizi ve dirliğimizi ancak ve ancak gönül gönüle konuşarak elde edeceğimizi biliyoruz. Birlik ve dirlik olduğunda kardeşlik olur. Kardeşlik, nevruzla birlikte yan yana yükselen fidanların, çiçek açan ağaçların, buğday başaklarının yan yana salınışındaki o güzel kardeşlik... İşte biz bütün bir ülkeye bu kardeşlik mesajını veriyoruz."

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Birlik, dirlik, kardeşlik' derken Çanakkale'de omuz omuza şehitliğe yürüyen bütün ecdat için, Irak'ta Saddam'ın zulmünden kaçan Halepçeli yetimler için, Halep'te Esed'in zulmünden kaçan yetimler, garipler, gurebalar için, Balkanlar'da Miloseviç'in zulmünden kaçıp sığınan Boşnak, Arnavut kardeşlerimiz için söylüyoruz. Öyle bir dünya hayal ediyoruz ki bu dünyada insanlar aynen nevruzda, bu güzel bahar şenliğinde olduğu gibi yan yana, omuz omuza olsun, öyle bir Türkiye özlüyor, öyle bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz ki bütün vatandaşlarımız omuz omuza, diz dize olsun" dedi. 

(Sürecek)

Kaynak: AA

21 Mart 2015 Cumartesi 17:25

Aşık Veysel, Ak Parti, Ahmet Davutoğlu, Türkiye, Politika, Güncel