Bizim Için Baba Şimdi Bir Fotoğraf'

EFSUN YILMAZ - Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciası sonrası dünyaya gözlerini açan şehit madencilerin çocukları, babalarının kokusunu alamadan 3 yaşına girdi.

EŞBER AYAYDIN - EFSUN YILMAZ - Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciası sonrası dünyaya gözlerini açan şehit madencilerin çocukları, babalarının kokusunu alamadan 3 yaşına girdi.
Soma'da kömür madeninde 13 Mayıs 2014'te toprağın altında son nefesini veren 301 madenci arasında, dünyaya gelmesini bekledikleri çocukları için ekmek mücadelesi veren işçiler de vardı. Baba ve çocukları ayıran facianın üzerinden 3 yıl geçse de büyük bir yükün altına giren anneler, evlatlarına babalarını, fotoğraflarını göstererek tanıtmaya çalışıyor.
Yetim olarak dünyaya gözlerini açan şehit madenci çocukları Ahmet Şen ve İsmail Berkay Çoşkun, babalarını ismini taşırken, annesinin şehit madenci eşinden etkilenerek isim verdiği Şüheda Arslan yakında 3 yaşına girecek.
Faciada hayatını kaybeden maden işçisi İdris Arslan'ın (33) eşi Huma Arslan, Balıkesir'den 10 yıl önce Soma'ya gelerek yerleştiklerini, eşinin de maden ocağında çalışmaya başladığını söyledi.
Facianın yaşandığı sırada üçüncü çocuğuna 3,5 aylık hamile olduğunu ve olayı duyar duymaz hastaneye koştuğunu aktaran Arslan, 2 gün boyunca eşinden haber alma umuduyla yaşadığını belirtti.
"Cinsiyetini çocuk göstermediği için görememiştik. İsim konusunda cinsiyetini bilmediği için karar verememiştik" diyen Arslan, şöyle devam etti:
"Sonrasında ben karar verip Şüheda ismini seçtim. Babasına uygun olsun diye bu ismi koymayı uygun gördüm. Kızıma şimdi 'baba' deyince fotoğrafını gösteriyor, başka bir şey yok, bizim için baba şimdi bir fotoğraf. Bu olayın hiç olmamasını isterdim ama çocuklar için babasız olmak çok zor."
Elinden geldiğince çocuklarına babalarının eksikliğini hissettirmemeye çalıştığını ifade eden Arslan, evlatlarının okula gelen diğer öğrencilerin babalarını görünce olumsuz etkilendiğini söyledi.
Arslan, mayıs ayının gelmesini hiç istemediğini vurgulayarak, "Mayıs ayı geldiğinde her şey yeni olmuş gibi oluyor. İçimdeki kor yeniden alevleniyor. Çocuklar şehit haberlerinde televizyonu kapatıyorlar, 'anne sen yine ağlayacaksın' diyorlar. Şimdi kömür görmek bile istemiyorum, 'keşke Soma'ya gelmeseydik' diyorum." ifadelerini kullandı.
"Konuştuğunda ilk kelimesi baba oldu"
Maden işçisi Ahmet Şen (23), madendeki faciada hayatını kaybettiğinde eşi Selda 4 aylık hamileydi.
Faciada hem eşini hem de kardeşi Sadık Çakır'ı kaybeden Selda Şen, acısının ilk günkü gibi taze olduğunu ve canının çok acıdığını söyledi.
Bebeğin erkek olacağını öğrendiklerinde şehit madencinin kendi ismini vermek istediğini aktaran Şen, eşi şehit olduktan sonra oğlunun "Ahmet" ismi ile doğduğunu ifade etti.
Şen, "Oğlum konuştuğunda ilk kelimesi 'baba' oldu, hala 'baba' diyor, 'baba yok' diyor. Acımız hala aynı, hiç unutulmuyor, olay dün olmuş gibi. Biraz çocuklarla oyalanınca unutuyorum gibi oluyor ama yine de unutamıyorum, onlara belli etmemeye çalışıyorum ben ağlayınca kızım da etkileniyor. Ben kendi babama seslenip baba deyince kızım 'bizim babamız nerede' diyor, çok zor, acımız hala dün olmuş gibi." diye konuştu.
Kömür görmeye tahammül edemediğini dile getiren Şen, babalarının, çocuklarının okuyup meslek sahibi olmasını istediğini bunu gerçekleştirmek için elinden gelen her şeyi yapacağını aktardı.
Hiç görmediği dedesi ve amcasının isimini taşıyor
Faciada 46 yaşındaki eşi Hüseyin Avkaş ve 19 yaşındaki oğlu Ferhat Avkaş'ı kaybeden Meliha Avkaş'ın tek tesellisi ise diğer oğlu Fatih Avkaş'ın olaydan 2 hafta sonra dünyaya gelen oğlu oldu.
Torununa, hem dedesinin hem amcasının anısını yaşatması için "Hüseyin Ferhat" adını koyduklarını ancak pişman olduğunu anlatan Avkaş, "Torunumu görünce aklıma oğlum geliyor, adını söyleyemiyorum. Böyle olacağını bilsem onların ismini vermezdim. Benden gayrısı alıştı ben 3 yıldır onu ismiyle çağıramıyorum." dedi.

Kaynak: AA

12 Mayıs 2017 Cuma 12:17

İdris Arslan, Ahmet Şen, Manisa, Soma, Politika, Güncel