BM İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sekreteri Patricia Espinosa, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 23.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sekreteri Patricia Espinosa, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansı'nda Paris İklim Anlaşması'nın uygulanmasının öngören bir kural kitabı oluşturulacağını belirterek, "Anlaşmanın nasıl uygulanacağının esaslarını içerecek kural kitabının 2018 yılında yapılacak zirvede tamamlanması bekleniyor. Bu yüzden de COP23'de, ülkeler kural kitabı konusunda somut ilerleme kaydedilmesi ve 2018 yılında başlayacak 'kolaylaştırıcı diyalog'un esaslarının ortaya konması amaçlanıyor." dedi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansı (COP23), Almanya'nın Bonn kentinde başladı.

Fiji Cumhuriyeti'nin başkanlığında toplanan konferansa 197 ülkenin temsilcisi katılıyor. İki hafta sürecek konferansta Paris İklim Anlaşması'nın uygulanmasına yönelik adımlar tartışılacak.

Konferansta, iklim değişikliği risklerini azaltacak politikalarda ilerleme kaydedilmesi bekleniyor.

Fiji Başbakanı ve COP23 Başkanı Frank Bainimarama, açılışta yaptığı konuşmada, konferans kapsamında Paris Anlaşması'nın adaptasyon, finansman, kayıp-zarar ve kapasite geliştirme gibi tüm dayanışma unsurlarına değineceklerini, özellikle kırılgan toplumların güçlendirilmesi konusunun ele alınacaklarını belirtti.

İklim rejimini inşa etmek

Konferansta ayrıca Paris Anlaşması'nı uygulamaya geçirmek için yapılacak iş birliği ve ortak harekete geçmeyi belirleyecek bir kural kitabı oluşturmak hedefleniyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sekreteri Patricia Espinosa, "Paris Anlaşması iklim değişikliği mücadelesinde önemli bir mihenk taşı oldu. Anlaşmanın nasıl uygulanacağının esaslarını içerecek kural kitabının 2018 yılında yapılacak zirvede tamamlanması bekleniyor. Bu yüzden de COP23'de, ülkeler kural kitabı konusunda somut ilerleme kaydedilmesi ve 2018 yılında başlayacak 'kolaylaştırıcı diyalog'un esaslarının ortaya konması amaçlanıyor." dedi.

Espinosa, ayrıca Paris Anlaşması'nın amaç ve hedefleri doğrultusunda başarısız olunursa, insanlar, ekonomiler ve dünyadaki canlıların ciddi risk altına gireceğinin altını çizdi.

Konferansa Türkiye'den de bir heyet katılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ve bürokratlar ile delegasyondan oluşan ekibi konferansta Türkiye'yi temsil ediyor.

Konferansın, iklim değişikliğinin yaşandığı olayların ardından gelmesi dikkati çekti. 2017'de Harvey ve Irma kasırgaları ABD'de 200 milyar dolarlık yıkım yaratırken, Hindistan ve Bangladeş'te bin 200'den fazla insan sellerden dolayı yaşamını yitirdi, binlercesi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Kaynak: AA

06 Kasım 2017 Pazartesi 17:51

Birleşmiş Milletler, Patricia Espinosa, Almanya, Paris, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika