Bolu Belediye Başkanı Yılmaz'dan Özgür Basın Vurgusu

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü yayınladığı mesajda, “Halkın haber alma özgürlüğünü aracılık eden basına demokrasinin sağlıklı işlemesinde büyük görev düşüyor.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü yayınladığı mesajda, "Halkın haber alma özgürlüğünü aracılık eden basına demokrasinin sağlıklı işlemesinde büyük görev düşüyor. Objektif olmayan asılsız haberlerle, düşünce özgürlüğünün, insan hakları ve demokrasinin teminatı olarak adlandırılan dördüncü güç yıpratılmamalıdır" dedi.
Bağımsız ve özgür basının demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biri olduğunu vurgulayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Tüm basın emekçilerimizin Dünya Gazeteciler Günü'nün kutlu olsun. Osmanlı Devleti'nin ilk yayın organı olan, 21 Ekim 1860 tarihinde yayın hayatına başlayan Türkçe haftalık gazete Tercüman-ı Ahval Gazetesi'nin kuruluş yıldönümü olarak kutlanan bu özel gün Türk gazetecilik ve edebiyat tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Çünkü Tercüman-ı Ahval Gazetesi, tartışma gazetesi olarak, sosyal ve siyasi olaylara Türk basınında ilk defa yer vermiştir. Demokrasinin her türlü vesayetten kurtulması, bireyin ve toplumun olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesi için bağımsız ve özgür basının önemi, özellikle içinden geçtiğimiz bu kritik günlerde her geçen gün daha da artmaktadır. 15 Temmuz Darbe Girişimi'nde medyanın ve demokrasi savunucusu olarak görev yapan gazetecilerin rolü unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı. - BOLU

Kaynak: İHA

21 Ekim 2016 Cuma 16:54

Gazeteciler Günü, Alaaddin Yılmaz, Bolu, Yerel