Bolu'da 10 Şirkete Denetim Kayyumu Atandı

Bolu Valisi Aydın Baruş, soruşturmalar kapsamında 10 şirkete denetim kayyumu atandığını, 43 kişinin de mal varlıklarına tedbir konulduğunu belirtti.

Bolu Valisi Aydın Baruş, soruşturmalar kapsamında 10 şirkete denetim kayyumu atandığını, 43 kişinin de mal varlıklarına tedbir konulduğunu belirtti.
Bolu Valiliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Baruş, 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsünü gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında Bolu genelinde, haklarında terör örgütüyle bağlantılı olduğu değerlendirmesi yapılan 615 kamu görevlisinin görevden uzaklaştırıldığını, bunlarla ilgili idari ve adli soruşturmaların devam ettiğini aktardı.
Baruş, soruşturma kapsamında 439 kişi hakkında adli işlem yapıldığını, 167 kişinin tutuklandığını, 144 kişinin adli kontrol şartıyla, 70 kişinin savcılık tarafından serbest bırakıldığını, firari olarak 58 kişinin arandığını ve gözaltına bulunan şahıs olmadığını belirtti.
Bolu genelinde 4 özel okulun kapatıldığını söyleyen Baruş, "Özel Fatih İlkokuluna hazine tarafından el konularak milli eğitime devredilmiş olup, bu okulumuz 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu olarak faaliyet gösterecektir. Özel Fatih Ortaokulu da milli eğitime devredildi. Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu olarak faaliyet gösterecek. Diğer okulların donatım malzemelerine el konuldu ve milli eğitime devredildi. 7 özel yurt kapatıldı. Yurtlardan bir tanesi Kredi Yurtlar Kurumuna devredilirken, 3 yurtla ilgili dava açıldı, 2 yurdun taşınır mallarına el konulurken, diğer bir yurda da hazine tarafından el konulmuştur. Öte yandan 1 kreş de kapatıldı." şeklinde konuştu.
Baruş, ayrıca Bolu'da faaliyet gösteren 6 derneğin kapatıldığını, derneklerin taşınır ve taşınmaz mallarına hazine tarafından el konulduğunu kaydetti.
Soruşturmaların genişletilerek devam ettiğini söyleyen Vali Baruş, "Soruşturmalar kapsamında 10 şirkete denetim kayyumu atanırken, 43 kişinin de mal varlıklarına tedbir konuldu. Soruşturmalar devam ediyor." dedi.
Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven ise Bolu ilinde bir tane bile FETÖ'cünün kalmaması için çalıştıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Önceliğimiz bizim hakim ve savcılarla başladı. Kendi içimizden başlayalım dedik. Hakim ve savcıları soruşturmaya dahil ettik. Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığında soruşturmalarımızı yaptık. Polisler hakkında da soruşturmalarımız yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Dün itibarıyla da öğretmenlerle ilgili soruşturma başlattık. Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile yaklaşık 2 yıllık bir dosyamız vardı. Burada da çok ciddi soruşturmalarımız oldu. Bir hayli tutuklananlar var. Diğer meslek gurupları ile de ilgili çalışmalarımız olacak."
Hakim ve savcı sayısının çok az olduğuna dikkat çeken Yurtseven, görevde bulunan hakim ve savcıların 4-5 kişilik çalışma yaptığını, duruşmaların başlamasıyla acil olarak hakim ve savcılara ihtiyaçlarının olduğunu ve yeni atamaları beklediklerini ifade etti.
Adil Öksüz'ün yakalanmasına yönelik çalışma
Bolu İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay İsmail Güzel, FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu iddia edilen Adil Öksüz'ün yakalanmasına yönelik olarak yurt genelinde olduğu gibi Bolu'da da çalışmalar yapıldığını, gelen ihbarların değerlendirildiğini belirtti.
Bolu İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya da emniyetten 87 kişinin görevden uzaklaştırıldığını, 187 kişinin de şark görevi için ilden ayrıldığını, Bolu'da göreve başlayacak polislerin gelmesini beklediklerini söyledi.

Kaynak: AA

01 Eylül 2016 Perşembe 15:07

Mehmet Yurtseven, Fatih, Aydın, Bolu, Politika, Güncel