Bolu'da 25 Yayla Evi İçin Yıkım Kararına Tepki

BOLU'da yönergeye aykırı kaçak yapıldığı gerekçesiye 25 yayla evi hakkında yıkım kararı verildi.

BOLU'da yönergeye aykırı kaçak yapıldığı gerekçesiye 25 yayla evi hakkında yıkım kararı verildi. Köylüler, yaylada eylem yaparak duruma tepki gösterdi.Bolu Valiliği İl Özel İdaresi, yaylaların işgal ve kaçak yapılaşmaya karşı korunması, aykırı kullanımın önlenmesi, mera ve yaylaların amacına uygun kullanılmasını düzenleyen 'Bolu İli Mera ve Yaylakları Koruma ve Kullanma Usul ve Esasları Yönergesi'ne aykırı kaçak yapıldığı belirlenen 25 evin mühürlenerek yıkılmasına karar verdi. Evlerden bazıları yıkıldı.
4 EV VE 1 BARAKININ MÜHÜRLENDİĞİ YAYLADA EYLEM
25 yayla evi bulunan Yakuplar Köyü Yaylası'nda da 4 ev için yıkım kararı verildi. Doğa harikası Yedigöller Milli Parkı yolu üzerinde olan yaylada köylülerin tatilcilere yöresel ürün satmak için yaptığı 4 tarafı bezle çevrili 1 baraka da mühürlendi. Evlerini boşaltmaları için 1 ay süre verilen köylüler eylem yaparak duruma tepki gösterdi.
KÖYLÜLER TEPKİLİ
Yaylada toplanan köylülerden 60 yaşındaki Kemal Bilcan, hayvancılıkla uğraştığını söyleyerek, Biz geçen yıl yaptık bu evleri. Yıkım kararı geldi, mühürlediler. 1 ay içinde evi boşaltmamızı isteyerek yıkacaklarını söylediler. Bu yayladakilerin hepsi hayvancılıkla uğraşan insanlar. Dedelerimiz bile bu yaylada kalmışlar. Yıllardan beri biz burada ev yapıyoruz. Bu yaylada 25 tane ev var. Neden 4 tanesi yıkılıyor. Suçsa hepsine suç. Bolu genelinde 10 bin tane yayla evi var. Neden 25 tanesi yıkılıyor. Biz mecburen yaylaya geliyoruz. Buraya çıkmazsak hayvancılık yapamayız. Bizim gelir kaynağımız burada yaptığımız hayvancılık. Yetkililerden yardım bekliyoruz dedi.
KÖROĞLU DERNEĞİ'NDEN DESTEK
Köylülere, Köroğlu Gençlik Teşkilatı Derneği Başkanı Mahmut Alan da destek verdi. Köylülerin eylemine katılan Mahmut Alan, şöyle dedi
Bu evler şato değil, villa değil. Bu yaylalardaki haklar bu vatandaşlarındır. 6 direk dikilmiş, güneşten korunmak için bez örtülmüş. Buraya bile mühür vurularak yıkım kararı çıkarılmış. Bu insanlar Uganda Cumhuriyeti vatandaşı değil. Bu vatandaşlar ülkenin öz çocukları. Buradaki uygulamada bir hata var. Devletimizin yetkilileri vatandaşın evini yıkmaz. Burada Köroğlu'nun torunları var. Burada ev yıkılmaması lazım. - Kbolu

Kaynak: DHA

30 Ağustos 2017 Çarşamba 13:02

Mahmut Alan, Yakuplar, Bolu, Politika, Güncel