Bolu'da Serada Zambak ve Karanfiller Çiçek Açtı Yeniden

Bolu'da serada zambak ve karanfiller çiçek açtıBolu Belediyesi tarafından kentte seracılığı yaygınlaştırmak amacıyla kurulan seralarda üretilen zambak ve sprey karanfiller çiçek açtı.

Bolu'da serada zambak ve karanfiller çiçek açtı

Bolu Belediyesi tarafından kentte seracılığı yaygınlaştırmak amacıyla kurulan seralarda üretilen zambak ve sprey karanfiller çiçek açtı.

Bolulu çiftçilere öncülük etmesi amacıyla Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi iş birliğinde başlatılan seracılık faaliyetleri olumlu sonuç verdi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı kesme çiçek serasında geçen Eylül ayında dikimi gerçekleşen sprey karanfiller ve zambaklar, rengarenk açtı. Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın, seralarda üretimi yapılan çiçeklerin gelişimini tek tek incelediklerini ifade ederek, Bu seramız Bolu Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü'ne ait 600 metrekare jeotermal suyla ısınan bir kesme çiçek serası. Seramızda biz çiftçilerimize birçok kesme çiçekte örnek olmak istiyoruz. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile beraber yürüttüğümüz projemizde gül, cipso (gelin çiçeği), statis (deniz lavantası), gerbera, krizantem, Hüsnü Yusuf, karanfil ve zambak üretimi yapıyoruz. Bunların gelişimini tek tek inceliyoruz. Bolu'da da bunu gerçekten başarılı şekilde yaptığımıza inanıyoruz. Çiftçilerimize halkımıza bunu göstermek istiyoruz. Biz özellikle Bolu'da soğanlı bitki üretimini burada yaygınlaştırmak istiyoruz. Bolu'nun iklimi ve yaygın toprak özellikleri soğanlı bitki üretimine çok uygun. Biz buna zambak ile başladık ama lale soğanı ile devam etmek istiyoruzö dedi.

Kaynak: DHA

27 Mart 2018 Salı 14:30

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu, Politika, Güncel