Boşnaklar, İnegöl'de 19. Pita Festivali'nde Buluştu

İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Pita Festivali'nin bu yıl 19'ncusu, Esenköy Pita alanında düzenlendi.

İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Pita Festivali'nin bu yıl 19'ncusu, Esenköy Pita alanında düzenlendi.

Festivale Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yenice Belediye Başkanı Hasan Aksu, İl Genel Meclisi Başkan Vekili Murat Gültekin, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Temelli, CHP İlçe Başkanı Turhan Neşe, MHP İlçe Başkanı Fahri İnkaya, SP İlçe Başkanı Ertan Sütçü, İl Başkan Yardımcısı Salih Berber, SP İl Genel Meclis Üyesi Fahrettin Bayraktar, MHP eski Bursa Milletvekili Burhan Orhan, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, bazı belediye meclis üyeleri, oda ve dernek başkanlarıyla çok sayıda vatandaş katıldı.

Okunan Mevlid-i Şerif'in ardından başlayan programın açılş konuşmasını yapan İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nevzat Sert, " Bugün düzenlediğimiz pita şenliğimiz 19. pita şenliğimizdir. Senede bir sefer boşnak camiası olarak, sadece boşnak camiası olarak değil inegöl halkı olarak herkes davetli olmakla birlikte kardeşliği, bütünlüğü, kürtürümüzü, değerlerimizi, manevi değerleri bütünleştirmek için bir araya geliyoruz." diye konuştu.

Şenlik kapsamında İnegöl Tarihi Mehteran takımı izleyenlere unutulmayacak dakikalar yaşattı.

İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği folklor ekipleri gösteri yaptı. Vatandaşlara, dernek tarafından hazırlanan 5 bin kişilik pita ile ayran ve tatlı ikram edildi. Şenliğe katılanlar piknik yapıp güzel bir gün geçirme imkanı bulurken, canlı müzik eşliğinde eğlenen gençler ise çeşitli oyunlarla Boşnak halayı çekerek gönüllerince eğlendi. Şenlik yapılan hediye çekilişlerinin ardından sona erdi.

Kaynak: CHA

25 Ağustos 2013 Pazar 20:50

Türkiye, Esenköy, İnegöl, Yerel