Bozkurt: Türkiye Kadın Milletvekili Oranında İran'ın Gerisinde

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Türkiye'de kadının konumu ve sorunları masaya yatırıldı.

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Türkiye'de kadının konumu ve sorunları masaya yatırıldı. AP Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili Emine Bozkurt, Türkiye'nin kadın milletvekili oranında İran'dan geride olmasına dikkat çekti.

AP Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu '2020 perspektifinde Türk Kadını' konulu bir panel düzenledi. Panele AP'nin Türkiye'de Kadın Hakları Raportörü Emine Bozkurt'un yanı sıra Türkiye'den Kadının Statüsü Genel Müdürü Leyla Coşkun ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde sosyal politika ve siyaset bilimi mezunu Türkiye'de sınıfsal, etnik ve cinsiyete dayalı ayrımcılık pratikleriyle bunların birbirleri arasındaki ilişki üzerine çalışmalarını sürdüren Handan Çağlayan ile Türkiye'nin önde gelen kadın hakları savunucularından Pınar İlkkaracan konuşmacı olarak katıldı.

AP Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Eva-Britt Svensson panelin açılış konuşmasında iştirakçilere teşekkür etti ve Türkiye'nin AB üyelik sürecinde kadın sorunun masaya yatırılmasının önemine değindi.

AP'nin Türkiye'de Kadın Hakları Raportörü Emine Bozkurt ise üçüncü dönem hazırlayacağı kadın hakları raporundan önce böyle bir toplantının çok yararlı olacağını vurguladı. Emine Bozkurt, Türkiye'de temaslarında öne çıkan ortak kaygının kadının durumunun iyileştirilmesi olduğunu ifade ederken Türkiye'nin 1930'lu yıllarda birçok AB ülkesinden önce kadına birçok alanda haklar verdiğine dikkat çekti. Buna karşın günümüzde Türkiye'de kadın sorunun çok ileri seviyede olduğunu kaydeden Bozkurt "TBMM'de kadın oranı yüzde 9 iken dünya genelinde meclislerde kadın milletvekili oranı yüzde 20'lerde. Ayrıca Türkiye 134 ülke arasında kadın sorunu konusunda 126. sırada. Bu haliyle Türkiye 123. sıradaki İran'ın da gerisinde bulunuyor. " dedi. Son yıllarda kadın sorunu konusunda yapılan çalışmaların ümit verici olduğunu sözlerine ekleyen AP'nin Türkiye Kadın Hakları Raportörü Emine Bozkurt, yasal tedbirlerin alınmakla beraber uygulamada hala sıkıntıların yaşandığının altını çizdi.

EMİNE ERDOĞAN VE SABİHA GÖKÇEN ROL MODEL

Yaptığı bir araştırmada Türkiye'de kadınların çoğunluğunun rol model olarak Emine Erdoğan'ı gördüğünü kaydeden Emine Bozkurt, Erdoğan'ın yanı sıra Sabiha Gökçen ve Duygu Asena'nın da Türk kadınınca 'rol model' olarak görüldüğünü aktardı. Bozkurt "Bugünden yarına değişim beklenemez ama doğru yönde atılması gereken adımlar var. Kadın hakları uygulamasında zaman zaman sıkıntı gözleniyor. " şeklinde konuştu.

Kadının Statüsü Genel Müdürü Leyla Coşkun ise Türkiye'de kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yapılan çalışmalar ve hedeflerden söz etti. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Türkiye'de kadın hakları konusunda çok ileri seviyede yaklaşımlar sergilendiğini ifade eden Coşkun, kadın haklarına dair ilk eylem planının 1998 yılında hayata geçirildiğini ve ikinci eylem planın ise 2008-2013 yıllarını kapsadığını anlattı. - BRÜKSEL

Kaynak: CHA

21 Nisan 2011 Perşembe 12:40

Dünya