Bugünün Tek Ana Dili Video'

TVNET Yayın Müdürü İsmail Halis, bugünün tek ana dilinin video olduğunu vurgulayarak, 'Video, 300 dakikada anlatamadığınız bir şeyi 3 dakikada muhataplarınıza anlatabildiğiniz bir dünyadır.

TVNET Yayın Müdürü İsmail Halis, bugünün tek ana dilinin video olduğunu vurgulayarak, "Video, 300 dakikada anlatamadığınız bir şeyi 3 dakikada muhataplarınıza anlatabildiğiniz bir dünyadır." dedi.
Halis, AA Haber Akademisince düzenlenen Genç Yetenek Geliştirme Programı'nı tamamlayan gazeteciler ile AA Konferans Salonu'nda bir araya geldi.
"Televizyon Haberciliği, Video Çağı ve Dijital Editörlük" konulu sunum yapan Halis, görsel malzemenin öneminin arttığını belirterek, "Bugünün tek ana dili video. AA 'Yükselen Afrika' diye inanılmaz bir çalışmaya imza attı. Bu kitabın bir videoya dönüşmesi durumunda 19 yaşındaki, herhangi bir üniversiteye giden, henüz okumalarının başında olan bir genç dahi orada karşılaştığı 45 saniyelik animasyonla her şeye sıfırdan başlayabilir. Video, 300 dakikada anlatamadığınız bir şeyi 3 dakikada muhataplarınıza anlatabildiğiniz bir dünyadır. Gerçekçi olmak gerekirse, bunun için uzun bir yol, deneme-yanılma yöntemleri gerekiyor." diye konuştu.
"Bugün hangi dili öğrenirsek öğrenelim, hangi okumaları yaparsak yapalım, biz iyi bir kurgucu değilsek, iyi bir hikayeci değilsek, ana dilimiz yok." vurgusu yapan Halis, gazeteci adaylarına, çalışmalarını derinleştirmeleri ve bakış açılarını genişletmelerini önerdi. Halis, bunun için önemli ve temel metinlerin her gün düzenli okunması gerektiğini dile getirdi. Dijital çağda her alanda yaşanan standartlaşmadan gazetecilerin kaçınmasını öneren Halis, "Standartlaşmayalım. Bugün medyada, akademide inanılmaz bir standartlaşma söz konusu. Biz uzun zamandan beri hayret etmeyi, şaşırmayı unuttuğumuz bir dünyada yaşıyoruz." ifadesini kullandı.
"Öncelikler listesi oluşturun"
Bir alanda uzmanlaşmanın ya da bir alana odaklanmanın, başka bir alanı ihmali beraberinde getirdiğine işaret eden Halis, şu değerlendirmeleri yaptı:
"Bütün hayatımız boyunca uygulayacağımız 10 maddelik öncelikler listesi oluşturmalıyız. Şayet, bir medya çalışanıysak, akademisyensek, gazeteciysek özellikle bunu yapmalıyız. Yeni medya durmaksızın, içerik üretmeniz gereken, devasa bir kara delik. Vatan, Habertürk gazeteleri kapandı, 'Dijital medya, konvansiyonel medyayı öldürecek mi?' sorusu tartışılıyor. Yeni medya, konvansiyonel medyayı bitirse de nitelikli içerik üretmedikten sonra ve nitelikli içerikleri videolaştırmadıktan sonra hiçbir üretimin kalıcılığı yok."
Üretkenliğin kalıcılığı ve başarıyı beraberinde getireceğini dile getiren Halis, genç gazetecilere, kendilerine her gün "kendim ve kurumum için ne yaptım" diye sormaları tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: AA

07 Kasım 2018 Çarşamba 16:56

Güncel