Burdur'da Toplu Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Bunlar sahtekar, bunlar cambaz. İşte buyrun, bak çıkıyor bütün hileler ortaya. Yok neymiş, basın hürriyetiymiş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bunlar sahtekar, bunlar cambaz. İşte buyrun, bak çıkıyor bütün hileler ortaya. Yok neymiş, basın hürriyetiymiş. Düşünebiliyor musunuz gazeteleri var, suç üstü yakalanıyorlar. Emniyet görevlileri oraya girecek, toplamışlar oraya başı açık, başı örtülü tüm kardeşlerimizi, orada polisin önüne onlarla bariyer oluşturuyorlar. O başörtülü kardeşlerimizi bunlar var ya Güneydoğu'da PKK'lılarla da sırt sırta seçimlerde bir araya getirdiler" dedi.
Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasında, çözüm sürecine saygı duyulmadığını ve o dönemde "Çözüm süreci artık buzluğa konmuştur" şeklindeki sözlerini hatırlattı.
Şehitler verildiğini ve ciğerlerin kanadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitliğin sıradan bir olay olmadığını ve her yiğidin de karı olmadığını vurguladı.
"Bu vatana operasyon yapamazsanız"
İstiklal Marşı'nın "Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da huda. Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda" dizlerini okuyan Erdoğan, "Olay bu. Tek vatan. Bu vatanda operasyon yapamazsınız. Yapmaya gayret edenler de bedelini ödüyorlar" ifadelerini kullandı.
Şehitlik makamının peygamberlik makamında sonra gelen yüce bir makam olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit annelerine sabır diledi.
"Başörtülü kardeşlerimizi PKK'lılar sırt sırta bir araya getirdiler"
Devlet içinde devlet olmayacağını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bunlar sahtekar, bunlar cambaz. İşte buyrun, bak çıkıyor bütün hileler ortaya. Yok neymiş, basın hürriyetiymiş. Düşünebiliyor musunuz gazeteleri var, suç üstü yakalanıyorlar. Emniyet görevlileri oraya girecek, toplamışlar oraya başı açık, başı örtülü tüm kardeşlerimizi, orada polisin önüne onlarla bariyer oluşturuyorlar. O başörtülü kardeşlerimizi bunlar var ya Güneydoğu'da PKK'lılarla da sırt sırta seçimlerde bir araya getirdiler. PKK'lılarla onları sırt sırta bir araya getirdiler. Bunları gözlerimle gördüğüm zaman 'yazıklar olsun' dedim. Ne günlere kaldık. Hani diyor ya Ziya Paşa, yanılmıyorsam Ziya Paşa'nındı, 'Ne günlere kaldık ey gazi hünkar eşek vezir olmuş, katır silahtar' öyle bir durum bu ve gazetelerinin önüne geldiler. Girdi oraya emniyet. İçeride ne makine kalmış, ne bilgisayar, hepsini götürmüşler. Niye? Devletin bütün kurumlarına ne yapmışlar, sızmışlar. Ne yaparsanız yapın kaçamayacaksınız.
Ne dedim başbakanlığım dönemimde, 'bunların inlerine gireceğiz' dedim. Girdik mi, girmeye devam ediyor muyuz? Sadece onlar değil bir de öbürleri, o da ne, PKK, PYD, YPG. Bunlar hep aynı, birbirlerinden farkı yok. Ne dediler, Sur temizlendi. Arkadaşlarıma dedim ki aman ha rehavete kapılmayın. Temizlik, memizlik hala devam etmeli ve hemen ertesi gün bodrumdan sekiz tane terörist çıktı. Takip ettiniz değil mi? Ama onları da ne yaptılar, etkisiz hale getirdiler. Elleri dert görmesin. Dünya şöyle diyor, dünya böyle diyor, dünya ne derse desin Allah ne diyor bizim için aslolan odur. Çünkü biz şuna inanıyoruz, 'zul ile abad olunmaz.' Biz şuna inanıyoruz, 'alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.' Biz, 'mazlumların sesi olacağız' dedik ve 'biz mazlumlar adına koşacağız, konuşacağız' dedik. İşte bunu yapıyoruz ve onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet."
Türk milletinin tarihin her döneminde hem içeride, hem de dışarıda pek çok cephede birden mücadele etmek zorunda kaldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ecdadın elde ettiği her kazanımı yüreğinin ve bileğinin hakkıyla başardığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu Selçuk ve Osmanlı devletinin kuruluşu ve büyümesinin milletin birliği, beraberliğinin sağlanması, ortak hedefler etrafından birleşmesi sayesinde olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
"Şimdi birileri Güneydoğu'da, Diyarbakır'da, Hakkari'de, Mardin'de, Şırnak'ta buralardaki operasyonlar sebebiyle sürekli istismar, 'bak evleriniz yıkıldı, yıkılıyor.' Şimdi buradan sesleniyorum, biliyorsunuz Osmanlı İnebahtında bir yenilgi yaşamıştı. Kılıç Ali Paşa komutasında o yenilgiyi yaşadığı zaman tabii komutan üzgün, süzgündü. Fakat Sokullu oradan bir gürledi, ne dedi? 'Paşa, paşa sen bu devleti ne sanırsın o yelkenlerin direklerini gümüşten, bütün o yelkenlerini de atlastan yapmak suretiyle yolumuza devam ederiz.' İnşallah, Güneydoğu'daki bütün buralarda hükümetimiz şu anda bakanlarını görevlendirdi. Bütün memurlarını görevlendirdi."
Terör olaylarının yaşandığı bölgelerde alt yapıdan üst yapıya kadar çok sayıda projenin planlandığını ve yıkımların olduğu yerlerin çok daha modern, kentsel mimariyi de uygun olmak suretiyle yapılacağını anlatan Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlarla görüştüklerini ve herkesin arazide dolaştığını, yer tespit ve proje çalışmaları yaptığını ifade etti.
Erdoğan, "O leş kargalarına gerekli cevap yeni düzenleme ile birlikte verilecektir. Öyle zannediyorum ki bir yılı bulmadan bir kısmı, bir yıl içinde de diğerleri veya biraz daha sarkabilir ama yeni bir Güneydoğu inşa edilecektir. Hiç şüpheniz olmasın" açıklamasında bulundu.
(Sürecek)

Kaynak: AA

11 Mart 2016 Cuma 17:20

Ziya Paşa, Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Güncel