Burdur Öğrencilerden Kitap Okuma Yürüyüşü

Burdur'da bir grup üniversite öğrencisi farkındalık oluşturmak amacıyla kitap okuyarak yürüyüş düzenledi.

Burdur'da bir grup üniversite öğrencisi farkındalık oluşturmak amacıyla kitap okuyarak yürüyüş düzenledi.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğrencileri 'Birlikte Okuma Projesi' kapsamında bir araya geldi. Yaklaşık 300 öğrenci Atatürk Caddesi ve Fakir Baykurt Kavşağı'na kadar gruplar halinde hem yürüdü hem de kitap okudu. Öğrenciler daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak Atatürk Anıtı çevresinde de kitap okumayı sürdürdü.
Proje sorumlusu MAKÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Kenan Demir, öğrencilerle okuma farkındalığını geliştirmek için bir araya geldiklerini söyledi. Bunu vatandaşlara da aşılamak istediklerini aktaran Demir, öğrencilerin de gönüllü olarak katıldığını ve projenin şehir içerisinde ilgi çektiğini kaydetti.
Bu etkinliği 2014 yılında da yaptıklarını kaydeden Demir, "300 öğrencimiz var şu an. Şehrin farklı caddelerinde yürüyerek merkeze geleceğiz. Orada da bir etkinliğimiz olacak. Bu fikir bana ait. Yıllar önce öğretmenken yaptığım bir çalışmaydı. Bunu biraz daha geliştirdik. Öğrencilerimiz de katıldı. Farkındalık yapmak zorundayız. Bunlar devam ettikçe gelişebilir. Çünkü 20-25 yıl hiç okumayan insana bir etkinlikle okutma şansımız yok ama en azından 'böyle bir şey varmış' dedirtmek önemli. Ne yaparsanız yapın her şey okumaya çıkıyor" diye konuştu.
MAKÜ öğrencisi Mert Karataş, "Sürekli yapıldığı zaman hem üniversite öğrencilerinde hem de Burdur halkında büyük oranda okuma alışkanlığı kazandıracağına inanıyorum" dedi.Öğrenci Kader Kanat, çok güzel bir etkinlik yaptıklarını ve böyle bir etkinlikte bulunduğu için mutlu olduğunu anlattı.
Etkinliği izleyen 78 yaşındaki Gülümser Yiğit de "İçinden gelirse öyle okur. Sen ne kadar üstelersen üstele olmaz. Torunuma 'interneti bırak, kitap oku' diyorum. 'Kitap okursan hediye alacağım' diyorum 'tamam, tamam' diyor ama okumuyor. Ne güzel faydalı kitaplar var. İnternet, televizyon, telefon çocukların kafasını eskitiyor" diye konuştu.
Etkinlik kapsamında Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya anasınıfı öğrencilerine boyama kitabı dağıttı.

Kaynak: DHA

29 Mart 2017 Çarşamba 16:07

Atatürk Caddesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Kenan Demir, Burdur, Politika, Güncel