Bursa 4. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu

Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi Direktörü Doç. Dr. Ergen: Artık öğrencilerimize 'İşe gir' demiyoruz, 'İş kur' diyoruz.

Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi Direktörü Doç. Dr. Mustafa Ergen, "Artık öğrencilerimize 'İşe gir' demiyoruz, 'İş kur' diyoruz. Bunun için yerel olmalarını istemiyoruz, global bakmalarını istiyoruz" dedi.

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney, BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörlüğünce bir otelde düzenlenen "Bursa 4. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, inovasyonun (yenileşim) artık sadece ülkelerin ve şirketlerin değil, insanların özel ve iş yaşamlarındaki başarılarının da kritik anahtarı haline geldiğini söyledi.

Yöney, inovasyonun, hayat standardını yükselten yapılan işe değer katan unsurların tamamını kapsadığına dikkati çekerek, "Günümüz dünyasının temeli paradigma değişimidir; herkese, her şeye farklı bir gözle bakıp değerlendirmeyi gerektirir" ifadesini kullandı.

Küresel boyutta rekabet gücü elde etmek için şirketlerde yaratıcı platformlar oluşturulması ve bunları destekleyen sistemler kurulması gerektiğini anlatan Yöney, inovasyonu iyi uygulayan firmaların, müşteriler dahil herkesi yenileşim sürecinin bir parçası haline getirdiklerini ve bunun sonucu olarak ürüne dönüşen fikir oranları ve karlarını hızla artırdıklarını dile getirdi.

Yöney, rekabetin farklılaştırdığı yeni dünya düzeninde yenileşim ve kurumsal girişimciliğin iş dünyası için son derece kritik konular olduğunu ifade ederek, yenileşimin tüm paydaşlar dahilinde stratejik bir planlamayla fikirden ürüne ve değere giden sürecin kesintisiz çalışmasını sağlamak gerektiğini belirtti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Müfit Parlak ise üniversite eğitiminde artık "yenilikçilik, yaratıcılık ve girişimcilik" kavramlarının ön plana çıktığını bildirerek, üniversitelerinde bu konularda yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

"Küresel girişimci yetiştirmeye çalışıyoruz"

"Kurumsal Girişimcilik, 'Start Up'lar ve Yenileşim" başlıklı oturumu yöneten Mustafa Ergen de Türkiye'nin yorgun değil, genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkati çekerek, ülke potansiyelinin iyi kullanılması halinde yenileşim ve girişim konularında önemli başarılar elde edebileceğini aktardı.

Girişimci yetiştirmenin, üniversiteler, sanayi toplulukları, belediyeler ve devlet kuruluşlarının ana görevi haline geldiğini söyleyen Ergen, şöyle konuştu:  

"Artık öğrencilerimize 'İşe gir' demiyoruz, 'İş kur' diyoruz. Bunun için yerel olmalarını istemiyoruz, global bakmalarını istiyoruz. Global dünya vatandaşı, küresel girişimci yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunun için 'kuluçka merkezi'ni kurduk. Bu 'kuluçka merkezi'nin bir parçası, teknoloji transfer ofislerinden fonlanıyor. Birden fazla programımız var. Önce öğrencilerimizle başladık, sonra mezunlarımızı çıkarıyoruz, daha sonra öğretim üyeleri ve belki bütün İstanbul'a, bütün Türkiye'ye yayılacak bir model geliştirmeye çalışıyoruz."

Sempozyum, Floteks A.Ş ve Şaypa firmalarıyla Nilüfer Belediyesine "Bursa Yenileşim Ödülü" verilmesiyle sona erdi.

Kaynak: AA

20 Aralık 2013 Cuma 16:55

Uludağ Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Bursa, Mustafa Ergen, Ekonomi