Bursa'da 'Mobil Vaiz' Dönemi Başlıyor

Bursa İl Müftülüğü, vaaz ve hutbe dinlemek için camiye gelemeyen, zamanı ve imkanı olmayan vatandaşlar için 'mobil vaiz ile irşat ekibi' oluşturacak.

Bursa İl Müftülüğü, vaaz ve hutbe dinlemek için camiye gelemeyen, zamanı ve imkanı olmayan vatandaşlar için "mobil vaiz ile irşat ekibi" oluşturacak.

Yapılan faaliyetler ve yapılacak projeler hakkında bilgi veren Bursa İl Müftüsü İzani Turan, "Çok önemli olduğuna inandığımız bir husus var. Biz insanımıza sadece camide ulaşıyoruz. Vaaz ediyoruz, hutbeleri gelirlerse dinliyorlar. Gelmeyenler ve ulaşamadığımız insanlar var. Onlar için çok yakın zamanda mobil vaiz ve mobil irşat ekibini oluşturacağız. Bu arkadaşlarımız bize gelemeyenin ayağına gidecek. Esnafa, fabrikalara, okullara, hastanelere ve kahvehanelere gidecek. Orada vatandaşla görüşerek bizim ne yapmamız gerektiğini ve beklentilerini öğreneceğiz. Biz insanımıza bir şekilde ulaşmayı arzu ediyoruz. İnşallah Bursa'yı baştan sona bu şekilde tarayacağız" dedi.

Bursa'nın en önemli değerlerinin Ulucami, Emir Sultan, Üftade, Hüdavendigar olduğunu ifade eden Turan, "Bursa İl Müftülüğü, eski binasının bulunduğu yerde maneviyatın tam ortasındandır. Müftülük, maddi hizmetlerinden daha çok insanımızın manevi alanına hizmet eden birimdir. O atmosferden müftülüğün özellikle kopmaması gerekiyor. İnşallah şehrin siluetine uygun bir projeyle milletimizin hizmetine orayı tekrar kazandıracağız" diye konuştu.

Vatandaşların şehir merkezinden şu anki hizmet binasına gelmeyi göze alamadığını belirten Turan, "Buraya gelemeyen vatandaşlar, aklına takılan bir şey oldu mu önüne gelen birine soruyor. Dolayısıyla din alanının ehil ellerden çıkmasına sebep oluyor. O açıdan müftülüğün, hac ve umrenin orada olması gerekiyor. Bunun yanı sıra çok önemsediğimiz bir birimi orada oluşturacağız. Kitap kafe ile gençlerimiz orada kitap okuyup sohbet etme imkanı bulacak. Bir buluşma noktası olacak. Aile ve kadınlarımıza yönelik olarak bir birimizi orada bulunduracağız. Dolayısı ile halkımıza bire bir ulaşabileceğiz" şeklinde konuştu. - BURSA

Kaynak: İHA

29 Ocak 2018 Pazartesi 12:33

İzani Turan, Bursa, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri