Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan: Deniz Sahilleri Yüzülebilir Nitelikte

Bursa'da deniz ve göl sahillerinin halk sağlığına uygunluğunu belirlemek amacıyla sahillerden numune alma işlemi Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından titizlikle devam ediyor.

Ağustos ayı sonuçlarına göre Marmara sahil şeridinden ve İznik Gölü çevresinden tespit edilen 24 odaktan alınan numunelerin tamamının girilebilir nitelikte olduğu tespit edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, yaz boyunca 15 Eylül tarihine kadar her 15 günde bir düzenli olarak sahillerden numuneler alındığını, ağustos ayı ilk tur sonuçlarına göre Bursa'da 16 sahilin suyu iyi kalite çıkarken 8 sahilde ise orta kalite su tespit edildiğini söyledi. Ağustos ayı ilk tur numune sonuçlarına göre sahillerin, yüzülebilir nitelikte suya sahip olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, "Alınan numune sonuçları Müdürlüğümüzün resmi internet sitesinde yayınlanmakta olup, plajların analiz sonuçlarının herkese açık olmasına imkân sağlamaktadır. Ayrıca analiz sonuçlarına göre uygun olmayan yerler; yüzme alanlarındaki muhtemel kirliliğin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve numune sonuçları uygun çıkıncaya kadar yüzme alanının kullanıma kapatılması konularında ilgili kamu kurumlarına bildirilmektedir" dedi.

TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLECEK

Yönetmelik doğrultusunda alınan her numunenin iyi, orta ve kötü kalite su olarak değerlendirildiğinin altını çizen Dr. Akan, "Vatandaşların rağbet edeceği deniz ve göl plajlarımızın insan sağlığını tehdit etmemesi için denetim amaçlı numune alma işlemlerimiz ağustos ayında da devam edecektir. Numune alımlarının büyük bir titizlikle sürdürerek vatandaşlarımızın sağlığını korumayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

24 PLAJ GİRİLEBİLİR SEVİYEDE

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan numuneler sonucu; Narlı, Karacaali, Büyükkumla, Küçükkumla, Gemsaz, Mudanya Kızılay Kampı, Burgaz Altınkum Halk Plajı, Kumyaka, Zeytinbağı, Eşkel, Eğerce, Mesudiye, Yeniköy, Malkara, İznik Gölünde Göllüce, ve İnciraltı plajlarında iyi kalite su tespit edilirken, Hasanağa Gençlik Kampı, Kumsaz, Kurşunlu, Burgaz Halk Plajı, Coşkunöz Halk Plajı, Kurşunlu Halk Plajı, Darka Tatil Köyü ve Orhangazi Halk Plajı'nda ise alınan numune sonucuna göre orta kalitede su tespit edildi.

Kaynak: Bültenler

13 Ağustos 2018 Pazartesi 14:47

İl Sağlık Müdürlüğü, Bursa, Güncel