Büyükşehir'in Liseler Sahnesi Açılıyor

Uluslararası niteliği ile Türkiye’nin ilk ve tek liselerarası tiyatro festivali olma özelliğine sahip Kayseri Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivali’nin bu yıl 11’incisi yapılacak.

Uluslararası niteliği ile Türkiye'nin ilk ve tek liselerarası tiyatro festivali olma özelliğine sahip Kayseri Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivali'nin bu yıl 11'incisi yapılacak. Festivale üçü yurtdışından olmak üzere 30 ekip katılacak.

Büyükşehir Belediyesi Uluslararası 11. Liselerarası Tiyatro Festivali yarın yapılacak olan açılış töreni ile başlayacak. Yarın saat 09.30'da festivale katılacak olan ekipler Büyükşehir Belediyesi önünden bir kortej halinde Cumhuriyet Meydanı'na yürüyerek halkı selamlayacak. Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından Şehir Tiyatrosu'nda bir tören yapılacak.

6 BİN OYUNCU, 200 BİN İZLEYİCİ

Büyükşehir Belediyesi'nin Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivaline bu yıl Azerbaycan, Kıbrıs ve Gürcistan ekiplerinin de aralarında bulunduğu 30 lise katılacak. Katılacak olan liseler hazırladıkları oyunları 10-27 Mayıs tarihleri arasında her gün iki okul olmak üzere Şehir Tiyatrosu'nda sahneleyecek. Oyunlar saat 14.00 ve 20.00'de sahneye konulacak. Kayseri'den, Türkiye'nin farklı illerinden ve farklı ülkelerden liselerin katılımıyla 10 yıldır devam eden festivalde bugüne kadar 6 bin genç sahneye çıktı. Tiyatro festivalinde sahnelenen oyunları 10 yılda yaklaşık 200 bin kişi izledi ve festivallere 280 okul katıldı.

ÜNLÜ TİYATROCULAR KAYSERİ'YE GELDİ

Tiyatro Festivali'nin 10 yıllık serüveni süresince ülkemizin tiyatro alanındaki en ünlü isimleri Kayseri'ye geldi. Festivale katılarak öğrencilerle tecrübelerini paylaşan sanatçılar arasında Tekin Akmansoy, Semih Sergen, Metin Serezli, Can Gürzap, Salih Kalyon, Ufuk Özkan, Emin Olcay, Abdullah Şahin, Serpil Tamur, Veysel Diker gibi oyuncular bulunuyor. Bu yıl ise Ünlü Oyuncu Zihni Göktay gençlerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaşacak. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

08 Mayıs 2016 Pazar 10:59

Türkiye, Kayseri, Yerel