Çaldıran'da 4 Bin Kişilik Cami, Cuma Namazı ile Birlikte İbadete Açıldı

Van'ın Çaldıran ilçesinde Belediye Başkanı Ferman Yıldırım'ın katkılarıyla hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılan 4 bin kişilik cami, kılınan Cuma namazı ile ibadete açıldı.

Van'ın Çaldıran ilçesinde Belediye Başkanı Ferman Yıldırım'ın katkılarıyla hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılan 4 bin kişilik cami, kılınan Cuma namazı ile ibadete açıldı.

Yapımına 2013 yılında başlanan caminin kaba inşaatı aynı yıl içerisinde bitirildi. Cami içerisinde ince işçilik gerektiren işler ise soğuk iklim şartlarına rağmen ivedilikle yapılarak hizmete açıldı. Cami işçiliğinin büyük bir titizlikle yapıldığını ve soğuk kış aylarında çalışmaları sürdürmek için cami içerisinde birkaç tane soba kurulduğunu belirten Belediye Başkanı Ferman Yıldırım, caminin ibadete açılması için büyük çaba sarf edildiğini vurguladı. Yıldırım, "İlçe merkezinde bir tane cami vardı. Vatandaşlarımız özellikle cuma günleri hınca hınç dolan camide yer bulamadıkları için bahçede namaz kılmak zorunda kalıyordu. Kış aylarında ilçemizde dışarıda bu kadar süre beklemek imkansız. Bu nedenle bazı vatandaşlar mahallelerde bulunan camilere gidiyordu. İlçemizin bu sıkıntısını gidermek ve vatandaşlarımızın ibadetlerini daha güzel bir ortamda yerine getirebilmesi için bu ibadethaneyi hayırsever vatandaşlarımızın katkısıyla kısa bir sürede yaptık. İki kattan oluşan cami 4 bin kişi kapasiteye sahip ve merkezi kalorifer sistemiyle ısıtılıyor. Yeni camimizin yanına vatandaşların abdest almaları için lavabo ve abdesthane yaptık. Bu yapıda emeği geçen herkesten Allah binlerce kez razı olsun. Yeni camimiz halkımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Yıldırım, caminin resmi açılışının 5 Mart çarşamba günü Çaldıran'a gelecek olan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler tarafından yapılacağını belirtti. - VAN

Kaynak: İHA

28 Şubat 2014 Cuma 17:20

Van, Ferman Yıldırım, Çaldıran, Yerel