Camiler ve Din Görevlileri Haftası

İzmir Müftülüğü'nce 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' dolayısıyla tören düzenlendi.

İzmir Müftülüğü'nce "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" dolayısıyla tören düzenlendi.
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sabancı Kültür Merkezi'ndeki programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından başlayan törende konuşan İzmir Müftüsü Ramazan Muslu, Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nda farklı bir tema belirlediğini bu yıl ki konunun ise "Cami, Şehir ve Medeniyet" olduğunu söyledi.
Camilerin İslam dininde çok önemli bir yere sahip olduğunu, günümüzde camilerin fiziki imarında sorunlar olduğunu belirten Muslu, "Diyanet İşleri Başkanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, camilerin medeniyete yakışır ve günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde imar edilmesi için cami standartlarıyla ilgili çalışmalar başlatmıştır." diye konuştu.
Muslu, camilerin cemaatsiz kalmaması gerektiğini belirterek, bu konuda en önemli özverinin gençlere düştüğünü, farkındalık yaratmak için özellikle gençlerin namazlarını camilerde kılması gerektiğini aktardı.
İzmir Vali Yardımcısı Sebahattin Kapucu da camilerin varlığının İslam medeniyetinin varlığını gösterdiğini vurgularken, "15 Temmuz hain darbe girişinin yaşandığı gece minarelerden yükselen selalarla camilerimizin ne kadar önemli olduğunu, açıkca görülmüştür." diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise Türk milletinin cami görevlilerine karşı hep saygı duyduğunu, Atatürk'ün sadece din görevlilerini ayakta karşıladığını söyledi.
Konuşmaların ardından Manisa Müftüsü Sinan Cihan tarafından "Cami, Şehir ve Medeniyet" konulu konferans verildi.
Törene eski AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, ilçe müftüleri, cami görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA

03 Ekim 2017 Salı 17:08

Diyanet İşleri Başkanlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ramazan Muslu, Politika, Güncel