Çankaya'dan 'Balkan Türkleri Kültür Gecesi'

Çankaya Belediyesi, Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te Balkan Türkleri Kültür Gecesi düzenleyecek.

Çankaya Belediyesi, Makedonya'nın Başkenti Üsküp'te Balkan Türkleri Kültür Gecesi düzenleyecek. Ayrıca, Üsküp, Manastır, Ohri ve Struga kentlerinde bir dizi kültürel etkinlik düzenleyecek. 21-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlikler ikili ilişkiler adına önemli bir adım olacak.
Çankaya Belediyesi, Üsküp Centar Belediyesi ile ortak düzenleyeceği kültürel etkinlikler programı kapsamında "Balkan Türkleri Kültür Gecesi" düzenleyecek. 21-22 Ağustos 2016 tarihleri arasında Makedonya'nın Başkenti Üsküp'te gerçekleşecek etkinliğe, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen eşlik edecek. Milletvekilleri, işadamları ve Belediye Meclis Üyelerinin yer alacağı ziyaret, Türkiye-Makedonya ikili ilişkilerinin yerel düzeyde gelişmesine de olanak sağlayacak. Çankaya Belediyesi heyetini Türk asıllı Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako'nun eşlik edeceği devlet erkanı karşılayacak. Program kapsamında, Centar Belediyesi'nin sosyal projeleri, halk sağlığı alanındaki çalışma ve uygulamaları yerinde incelenecek, işbirliği imkanlarına dair heyetler arası görüşmeler olacak, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği de ziyaret edilecek.
Üsküp'ün merkez ilçesi Centar ile ortak düzenlenen etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün babasının doğduğu yer olan Kocacık köyü, Atatürk Evi ve Manastır kentinde yer alan, ilk gençlik yıllarının geçtiği, öğrenimini gördüğü ve mezun olduğu askeri liseye de ziyaret düzenlenecek. Akordeon ustası Muammer Ketençoğlu ve Balkan Yolculuğu müzik grubunun sahne alacağı Balkan Türkleri Gecesi'nde katılımcılar keyifli bir gece geçirecek. Her yıl 27-30 Ağustos tarihlerinde düzenlenen ve 1974 yılında büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın onur konuğu olduğu "Struga Şiir Akşamları" programına katılımın gerçekleşeceği etkinliklerde, Çankaya Belediyesi Hoy-Tur Halk Dansları Topluluğu da performans sergileyecek. - ANKARA
08 Temmuz 2016 Cuma 12:25

Struga, Üsküp, Makedonya, Çankaya Belediyesi, Yerel