Çelenk, Gezmiş'in Mezarının Yakınına Defnedildi (2)

68 kuşağının 'devrimci gençlik' liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın avukatı Halit Çelenk, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

68 kuşağının 'devrimci gençlik' liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın avukatı Halit Çelenk, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. Çelenk, Gezmiş, Aslan ve İnan'ın mezarlarına 20 metre mesafede bir yerde defnedildi.Çelenk'in vefatı ve cenaze töreni, 68 liderlerinin idamlarının 39 yıl dönümüne denk geldi. Karşıyaka Mezarlığı'nda cenaze namazından önce bir tören düzenlendi. Deniz Gezmiş'in mezarının yakınındaki törene Çelenk'in eşi Şekibe Çelenk, kızları Serda Özyurdu ve Serpil Güvenç ile 4 torunu da katıldı. Serda Özyurdu, babasının sembol olduğunu ve 39 yıldır buraya gelip gittiğini, bugün ise naaşıyla geldiğini söyledi.Törene, 68'liler Derneği, 78'liler Federasyonu, 78'liler Girişimi, KESK, DİSK, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu, Halkevleri, TKP, ÖDP, EHP, EMEP, ESP, TÖP, SDP, Sosyalist Parti, katıldı. CHP Ankara İlçe Örgütleri, milletvekilleri, eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı ve CHP Denizli Milletvekili adayı İlhan Cihaner, BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık katıldı. İstanbul'da seçim çalışmalarını yürüten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenazeye çelenk gönderdi.Halit Çelenk, Karşıyaka Mezarlığı Camii'nde cuma namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti gereği Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın mezarlarının bulunduğu alana defnedildi. Yakında boş mezar yeri olmadığı için kurumuş bir ağaç sökülerek mezar alanı oluşturuldu.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayatını kaybeden avukat Halit Çelenk'in yakınlarına taziye mesajı gönderdi. CHP'den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti: "Üç fidanın avukatı Halit Çelenk, Deniz'in, Yusuf'un, Hüseyin'in yan yana değil, üçer mezar aralıklı olarak sonsuzluğa uğurlandığı Karşıyaka'da toprağa veriliyor. Bağımsız Türkiye ve hukuk sevdalısı Halit Çelenk'e rahmet, ailesiyle sevenlerine baş sağlığı diliyor; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı sevgiyle, saygıyla anıyorum. "

Kaynak: CHA

06 Mayıs 2011 Cuma 16:10

Ankara Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Erzurum Su Ve Kanalizasyon İşleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yargıçlar Ve Savcılar Birliği, Türkiye Komünist Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Ömer Faruk Eminağaoğlu, Ankara Haber Ajansı, Kemal Kılıçdaroğlu, Abd Merkez Bankası, Pir Sultan Abdal, Avrupa Birliği, İlhan Cihaner, Bülent Tanık, Halit Çelenk, Deniz Baykal, Milletvekili, Hüseyin İnan, Akın Birdal, Kızılırmak, Önder Sav, Karşıyaka, Sekreter, Erzincan, Başsavcı, Türkiye, Çankaya, Denizli, Devrim, Erzin, Diski, Sdp, Bdp, Ödp, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri