İstanbul Müftüsü: Cemaat ve Tarikatlar Denetlenebilmeli

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, 'Türkiye'de cemaat ve tarikatların denetlenebilir olmaması ciddi bir problem.' dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Türkiye'de İslam adına faaliyet gösteren pek çok cemaat ve tarikatın, şeffaf ve denetlenebilir olmamasının, gerçekten ciddi bir problem olduğunu söyledi.

Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev alan Müftü ve vaizlerin yetiştirildiği Pendik Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi'ndeki "Yol Ahlakı" konulu konferansta yaptığı konuşmada, cemaat ve tarikatların denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

"TARİKATLARIN ŞEFFAF OLMAMASI GERÇEK BİR PROBLEM"

İşte Yılmaz'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Denetlenebilir olmak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en büyük avantajıdır. Bugün Türkiye'de İslam adına faaliyet gösteren pek çok cemaat ve tarikatın şeffaf ve denetlenebilir olmaması gerçekten bir problemdir. Osmanlı döneminde devlet bu tip tarikat yapılarını denetlemeyi gündemine almıştır.

"DİYANETİN ALGISI BUDUR"

Çünkü onlardan çok çekmiştir. 1402 yılında Ankara Savaşı'ndan sonra Şeyh Bedreddin vak'ası Osmanlı'nın başına 10-15 yıllık bir sıkıntı meydana getirmiştir. Şeyhliği, şahlığa çevirmek isteyen bu zat, Osmanlı'ya bir fetret dönemi yaşatmıştır. Osmanlı, bunun farkındadır. Bu yüzden Meşihat makamının içerisinde birimler kurarak, tarikatları kontrol etmek istemiştir. Diyanet'in algısı da budur.

Kaynak: AA

10 Ocak 2018 Çarşamba 14:08

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye, Hasan Kamil Yılmaz, Güncel