Cep Telefonlarına Yüzde 50 ÖTV Zammı Yapıldı! ÖTV Nedir ve Hangi Ürünlere Uygulanır?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, cep telefonlarında yüzde 25 olan ÖTV zammı bugün itibariyle yüzde 40 ile 50 olarak düzenlendi.

Tüm cep telefonlarından alınan özel tüketim vergisinde değişikliğe gidildi. Cep telefonlarında yüzde 25 olan ÖTV, vergi matrahı 640 TL ile bin 500 TL arasındaki ürünlerde yüzde 40'a, matrahı bin 500 TL'den fazla olanlara ise yüzde 50'ye çıkarıldı. Peki, ÖTV nedir? ÖTV hangi ürünlere uygulanır? ÖTV hakkında tüm gelişmeler haberimizde...

Cep telefonlarından alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) değişikliğe gidildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, vergi matrahı 640 TL ile bin 500 TL arasında olanlarda yüzde 40'a, matrahı 1500 TL'yi aşanlarda yüzde 50'ye çıkartıldı.

13 ŞUBAT'TA MECLİS'E SUNULMUŞTU

İlgili düzenleme, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yapıldı ve cep telefonundaki ÖTV artışı bugünden itibaren yürürlüğe girdi. 13 Şubat'ta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulan teklif kabul edilerek ÖTV matrahlarına göre farklı oranlarda vergi alınmasının önü açıldı.

ÖTV NEDİR?

Belirli mal ve ürünler üzerinden alınan harcama vergisi olan özel tüketim vergisi, kesin olarak belirlenmiş değer veya belli bir orana tabi olarak hesaplanır. Avrupa Birliği'ne göre ise bu vergi türü gelir elde etmenin yanı sıra sosyal fayda sağlamayı hedefler ve bu yüzden lüks tüketim maddeleri ile sağlığa ve çevreye zararlı mallara uygulanır.

HANGİ ÜRÜNLERDE UYGULANIR?

Cep telefonlarıyla gündeme gelen özel tüketim vergisi, çevreye zarar veren akaryakıt ve yağ türevlerinde, lüks taşıtlarda, sağlığına zarar veren tütün ve alkol ürünlerinde, beyaz eşya, kürk gibi lüks tüketim ürünlerinde uygulanır.

01 Mayıs 2019 Çarşamba 10:56

Tl, Vergi, Özel Tüketim Vergisi, Cep Telefonu, Ekonomi, Güncel