Çetin Pireci'den Çıplak Göz

Bakış açılarımız hayatımıza ne kadar hakim ya da bizi ne kadar yönlendiriyor, yönetiyor?

Çetin Pireci
Naked Eye / Çıplak Göz
15 Haziran – 30 Haziran 2012

Kendimizi bildiğimiz andan itibaren, ileriki yıllarda oluşacak bakış açımızın temelleri rolmodeller aracılığıyla yakın çevremiz tarafından bilinçaltımıza kazınır. Görsel ve eğitsel bu bombardımanın ardından ilk gençlik yıllarımızda değer algılarımız gittikçe pekişir ve bunları kırmak yıllar geçtikçe güçleşir. Ender durumlarda birey kişisel çabalarıyla bu tabuları bir kenara atabilir. Farklı platformlardan bakabilen bireyin etik yapısı ve değeri, kalıplara sıkışmış olan bireylerinkine tamamen zıttır.

Önemli olan bakılana ne şekilde bakıldığı ve nasıl algılandığıdır. Bakanla bakılan arasındaki bu ilişkide bakış açısı önemlidir. Görme, yıllar boyunca öğrenilen bir olgudur. Bu taraflı bakışı kaldırmak için yapılacak pek bir şey yoktur. Çünkü o benimsenmiştir ve farklı görmesi neredeyse imkansızdır.
Çetin Pireci 1983 yılına Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı'ndan mezun olmuştur. 1987'de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik-Cam Ana Sanat Dalı'nda Yüksek lisansını tamamlamıştır.

Çetin Pireci'nin ''Naked Eye / Çıplak Göz '' isimli solo sergisi 15 Haziran 2012 Cuma saat 18.00 itibariyle Galeri Espas'ta sanatseverlerle buluşuyor.
Sergi Pazar hariç hergün 11.00 – 19.00 saatleri arasında Galeri Espas'ta izlenebilir.

Açılış
Yer : Galeri ESPAS
Tarih : 15.06.2012, Cuma, 18.00
Hüsrev Gerede Cd. Fırın Sk. No:4/1 34365 Teşvikiye / İstanbul

Kaynak: Bültenler

04 Haziran 2012 Pazartesi 14:24

Güncel