Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce -

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, '10 Ağustos saat 21.30-22.00 gibi muhtemelen şöyle bir haber çıkacak, 'İlk defa Türk tarihinde vatandaş kendi eliyle oy kullanmıştır, yüzde 56 diyelim ama daha fazla bir oyla cumhurbaşkanı seçilmiştir milletimize hayırlı olsun' diyecektir' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "10 Ağustos saat 21.30-22.00 gibi muhtemelen şöyle bir haber çıkacak, 'İlk defa Türk tarihinde vatandaş kendi eliyle oy kullanmıştır, yüzde 56 diyelim ama daha fazla bir oyla cumhurbaşkanı seçilmiştir milletimize hayırlı olsun' diyecektir" dedi.
Güllüce, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Nevşehir'in Türkiye'nin turizm bakımından dünya beşincisi olmasında emeği geçen illerden birisi olduğunu, her geçen gün daha iyi bir noktaya gittiğini söyledi.
Kalifiye eleman konusunda geçmişte çok sıkıntılar yaşandığını ifade eden Güllüce, yeni açılan otel ve işletmelerin bir nevi okula dönüştüğünü ve turizm kalitesinin de artmasını sağladığını vurguladı.
Yurt dışında karşılaştıkları yabancılara "Türkiye'ye geldiniz mi?" diye sorduklarında İstanbul ve Kapadokya-Nevşehir'in adını verdiklerini ve bundan çok mutlu olduklarını dile getiren Güllüce, "İnşallah turizm kapasitemiz çok daha artar diye düşünüyorum. Turistlerin daha uzun süre kalmasını sağlayabiliriz. Sit alanı değerlendirmesiyle alakalı da Bakanlığımız çalışma yapıyor. Burada Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulumuz var. Yatırımcının daha çabuk yatırım yapabilmesinin önünü açacak organ olması düşüncesindeyim. Oraya genelde yanlış bakılıyor. Aslında destek veren ve yatırımcıların önünü açan bir kurum olması gerekiyor diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
- Cumhurbaşkanı seçimleri
Güllüce, bir gazetecinin cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin sorusu üzerine, bugüne kadar yapılan anketlerde Başbakan Erdoğan'ın oy oranının en az yüzde 55,8 çıktığını söyledi.
Ot oranını daha yüksek gösteren anketler olduğunu da ifade eden Güllüce, şunları kaydetti:
"Muhalefetin çatısı mı çökecek, tabanı mı yukarı fırlayacak, taban mı çatıyı patlatacak, çatı mı tabanı ezecek onu bilmiyorum. Onu tabanıyla çatısı kendi aralarında 11 Ağustos günü değerlendirsinler. İnşallah 10 Ağustos günü 21.00 Türkiye'de ilk defa halkın kendi eliyle cumhurbaşkanını seçtiği tarih olacak. Türk tarihinde ilk defa olacak. Gaznelilerden başlayın Selçuklulardan, ta Orhunlara, Göktürklere kadar gidin böyle bir seçim yok. Türk tarihinde ilk defa oluyor. Vatandaş kendi mübarek eliyle sandığa gidiyor. 10 Ağustos saat 21.30-22.00 gibi muhtemelen şöyle bir haber çıkacak, 'İlk defa Türk tarihinde vatandaş kendi eliyle oy kullanmıştır, yüzde 56 diyelim ama daha fazla bir oyla cumhurbaşkanı seçilmiştir, milletimize hayırlı olsun' diyecektir. Muhalefet nasıl düşünür, ne yapar, içerisindeki kavgayı nasıl çözer, partileri kaça bölünür, kendi liderleriyle olan kavga nereye gider, hangi lider devam etmeyi başarabilir, hangi lider devam etmeyi başaramaz, taban, aday belirlemede kendilerini hiçe sayma halini nasıl değerlendirir, 'bizi nasıl saymadın' diye nasıl hesap sorar, onların genel başkanları da nasıl cevap verir, nasıl çatırdama olur biz buna karışmayız. Onu kendileri çözsün. Biz bir şeye karışırız. 11 Ağustos'ta sabah 09.00'da inşallah Başbakanımızı Cumhurbaşkanı olarak tebrik ederiz."
Bir gazetecinin "Başbakan Köşke çıktıktan sonra AK Parti'de ne tür gelişmeler olur" yönündeki sorusu üzerine Güllüce, AK Parti'nin her şeyi kurumsallaştırmış, geleneği oturmuş bir parti olduğunu söyledi.
12 senedir Türkiye'de yaşayan yaşamayan, Türk vatandaşı olsun olmasın herkesin aklının alamayacağı projelerin gerçekleştirildiğini belirten Güllüce, "AK Parti dünyanın en büyük sivil organizasyonudur. Tümüyle tabana dayanan, tabanın sesini dinleyen, en kılcal damarlarına kadar teşkilatlanmış bir parti" diye konuştu.
Güllüce, Başbakan Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin bir devrim gerçekleştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Hızlı treninden, tankından, savunma sanayisinden, uçağına kadar. Okullarda 20 kişilik sınıflardan bahsediyoruz. Bunlar hayal bile edilemeyen şeylerdi. 20 kişilik sınıflar 10 sene önce aklımızın kenarından bile geçmeyecek hallerdi. Sayın Başbakan'ın öncülüğünde bunları gerçekleştiren bir kadro var. AK Parti'nin içinde bırakın Türkiye'yi onlarca ayrı ülkeyi yönetecek güçlü bir ekip var."
- Emniyetteki paralel operasyonu
Güllüce, emniyetteki paralel yapıya yönelik 13 ilde başlatılan operasyonların sorulması üzerine de bunun adli bir mesele olduğunu söyledi.
Bu konuda bir şey konuşmasının doğru olmayacağını ifade eden Güllüce, "Adli çalışmalar devam ediyor, ne olur ne biter yargının işidir. Biz bir şey konuşsak hemen derler 'yargıya karıştı', konuşmazsak 'bak bir şey konuşmadı' derler. Diyeceğimiz o kadar olur ki Adalet Mülkün temelidir" dedi.
- İsrail ordusunun Gazze'den çekilmesi
İsrail ordusunun Gazze'den çekilmesini de değerlendiren Güllüce, şöyle devam etti:
"Gazze adını duyunca benim tüylerim ürperiyor. 20'inci asırda bu kadar vahşi bir katliam dünyanın gözü önünde oluyor. İnsanlığın utanç verici bir tablosudur. Yani annesinin karnındaki çocuğu 'birlikte öldürelim tek kurşunla' diyebilecek kadar vahşi bir katliamın olduğu, 'anneleri çocuklarla birlikte öldürün, çünkü bu çocukları anneler yetiştirecek' denilen bir yer. 20'inci asrın insanı sormuyorsa da gelecekte yetişecek genç kuşaklar İsrail'i bugünkü yaptığı zulümden, katliamdan, iğrençlikten dolayı lanetleyecek. Güney Amerika halklarını kutluyor tebrik ediyorum. Çok delikanlıca karşı çıkıyorlar. Maalesef Müslüman dünyasında gür bir seda çıkmıyor. Bir tek Tayyip Erdoğan bağırıyor, çağırıyor, terliyor, üzülüyor. Kadınların, çocukların, mazlum halkların katledilmediği bir dünyaya kavuşmayı diliyorum. Zalimlikle abad olmuş bir kurum, millet yok. Hitler 1940'larda dünyayı titretiyordu, benzin döküp kendilerini yaktılar. İsrailli katiller kendilerini ne döküp yakacaklar onu bilmiyorum."
Güllüce daha sonra Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'i ziyaret etti.

Kaynak: AA

05 Ağustos 2014 Salı 12:20

Ak Parti, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye, İdris Güllüce, Politika, Güncel