Ceyhan'da Bayrampaşa Enginarının Hasadı Başladı

Adana'nın Ceyhan ilçesinde Türkiye'de en erken üretilen Bayrampaşa enginarının hasadı başladı.

Ceyhan merkeze bağlı Hamdilli beldesinde çiftçilikle uğraşan Hacı Mehmet Ulaşhan, 10 yıldır Türkiye'de ilk hasat edilen Bayrampaşa enginarını üretiyor.

Her yıl nisan ve mayıs aylarında hasadı yapılan Bayrampaşa enginarı, verdiği kök sayısı ile de çiftçinin yüzünü güldürüyor. 10 yıl önce başladığı enginar üretiminde ilk yıllarında zarar eden Hacı Mehmet Alaşhan, sabrının karşılığını almaya başladı.

Hasat töreninde konuşan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Çukurova'nın bereketli toprakları sayesinde yılda 3 ürün alınan bölge olduğunu ifade etti. Bayrampaşa enginarın tanıtılması gerektiğine dikkat çeken Karakuş; "Örnek bir şekilde yetiştirilen enginar Türkiye'de ilk olarak Hamdilli'de çıkıyor. Çok güzel çok lezzetli çok doğal, o yönüyle tanıtılmasına ve bilinmesine ihtiyaç var." dedi.

Çiftçi Hacı Mehmet Alaşhan ise "Enginar üretimi sabır ve emek istiyor. Her bir kökte ortalama 3-4 enginar var. Bahçede yılına göre değişen fiyatı bu yıl 65-70 kuruştan alıcı bulunuyor. Ayrıca Ceyhan'a İstanbul'dan enginar alıcıları geliyor." diye konuştu.

2002 yılından beri enginar yetiştirdiğini aktaran Alaşhan, "Daha önce mısır, soya, pamuk üretilirken bunlardan vazgeçtim. Bayrampaşa bizim Çukurova'da öyle çok fazla ekilen bir şey değil ama mayısın sonuna kadar hasat devam ediyor. Çünkü çok çabuk yetişen bir bitki. Suyu da çok seviyor. Çok şükür ürünümüzden memnun kaldık. Ekmek verebilecek kişilere tavsiye ederiz. Biz gelirinden memnunuz." İfadelerini kullandı.

Kaynak: CHA

28 Mayıs 2013 Salı 13:58

Ceyhan, Hamdilli, Türkiye, Bayrampaşa, Politika, Güncel