CHP, Başbakan'a 'Anka Hırsızlığı'nı Sordu

CHP, Anka Haber Ajansı'nın İstanbul Temsilciliği'nde Yaşanan Hırsızlık Olayını TBMM Gündemine Getirdi.

CHP, Anka Haber Ajansı'nın İstanbul Temsilciliği'nde yaşanan hırsızlık olayını TBMM gündemine getirdi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, "59. Hükümet döneminde kritik olaylarda, kamu yetkisinin kötüye kullanılması ve bilgi kirliliği suretiyle karartmaların yapılması maalesef temel politikalar haline gelmiştir. Emniyet bünyesindeki kadrocu ve niteliksiz yapılanma bu süreci olumsuz anlamda hızlandırmaktadır. Hrant Dink suikastinde, Cumhuriyet Gazetesi ve Danıştay saldırısında, Atabeyler Operasyonunda, Hizbut Tahrir örgütünün Fatih Camiindeki eyleminde ve İsmailağa Camiindeki linç eylemlerinde bilgi kirliliği ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik süreçler yaşanmıştır. Bu sebepledir ki, konu artık Hükümet'in siyasi sorumluluğu boyutunu aşmış, cezai sorumluluğunu gerektirecek boyutlara ulaşmıştır" dedi.

BİLGİ HIRSIZLIĞI

Kart, şunları kaydetti:

"Bu meyanda basit gibi görünen ancak mutlaka aydınlatılması gereken ve görünürde hırsızlık olduğu ifade edilen ANKA Haber Ajansının İstanbul Temsilciliğindeki olayın açıklık kazanması gereken yönlerinin olduğu kanısındayız. Hrant Dink olayıyla ilgili yayın sürecinde, anılan Ajans kaynaklı olarak, İstihbarat Daire Başkanı'na yönelik olarak, muhbir Erhan Tuncel'in konumuyla ilgili bir haber yayımlanmıştır. Ajans, bu haberin arkasında olduğunu da ifade etmiştir. İşte bu süreçte, Ajans'ın, İstanbul Temsilciliğine belirsiz kişi veya kişilerce mutfak kapısından girildiği, odalarda bulunan bilgisayar kasalarının salondaki büyük masaya taşınarak tek tek söküldüğü, hard disklerin alındığı, başkaca eşya alınmadığı, aynı bina ve sokaktaki başka daireye girilmediği ortaya çıkmıştır. Bizzat Emniyet yetkilileri bu eylemin sıradan ve adli nitelikte bir hırsızlık vakası olmadığını, profesyonelce tasarlanıp, profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirildiğini, eylem esnasında kamera olabileceği düşüncesiyle jenaratörün kesildiğini, hard disklerin ustaca çıkarıldığını, ayrıca muhabirlerin telefon rehberlerinin götürüldüğünü ifade etmişlerdir. Başka bir anlatımla; ANKA Haber Ajansında bilgi hırsızlığı yapılmıştır."

BAŞBAKAN'A SORULAR

CHP'li Kart, Başbakan'dan hırsızlık olayı ile ilgili olarak, şu sorulara yanıt istedi:

"ANKA Haber Ajansının; Hrant Dink suikastiyle ilgili olarak, İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in ifadesini kaynak göstererek, muhbir Erhan Tuncel'in konumunu belirten haberi ve tam bu süreçte, haber ajansının İstanbul Temsilciliğinde profesyonelce gerçekleştirilen bilgi hırsızlığı eylemi birlikte değerlendirildiğinde; bu olayın esası nedir? Bu konuda hangi bilgilere ulaşılmıştır? Bu konuda Emniyet birimleri tarafından ne tür bir çalışma yapılmıştır? Bu çalışmanın geldiği aşama nedir? Kamuoyu, gelinen aşamada halen neden bilgilendirilmemektedir? Olay geçiştirilmek mi istenilmektedir? Süreç, Hrant Dink suikasti sürecinde, emniyet birimlerinin görevlerini kötüye kullandıkları yolunda kamuoyunda doğmuş olan değerlendirme, eleştiri ve kaygılara haklılık kazandırmaz mı? Bu olayın açıklık kazanması, Hrant Dink suikastinin sorumlularının tespiti noktasında da önemli olduğundan; Emniyet bünyesinde bu konuda yapılan çalışmalar hangi aşamadadır?"

KORUMA TAHSİS EDİLDİ

Bu arada Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü, ANKA'nın İstanbul temsilciliğine bugünden itibaren 2 yakın koruma tahsis etti. Öte yandan İstanbul Asayiş Şubesi de şüpheli hırsızlıkla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili henüz rapor tamamlanmazken, edinilen bilgiye göre 70 adet parmak izi bulundu. Bu izlerden 30'a yakının çalışanlara, diğerinin de o gece büroya giren kişi ya da kişilere ait olduğu tespit edildi.(ANKA)

Kaynak: ANKA

15 Şubat 2007 Perşembe 17:17