CHP'de Şok Üstüne Şok

CHP'de sular durulmuyor.

CHP Genel Merkezi’nin mevcut Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı’yı adaylıktan çekmesinin ardından CHP Aydın il binasını işgal eden kalabalık, binaya Kamacı’nın posterlerini astı.Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı’nın MYK ve PM kararı ile 9 Şubat Pazar günü CHP Didim Belediye Başkan Adaylığının geri çektirilmesine tepki çığ gibi büyüyor. Pazar günü akşam saatlerinden itibaren ilçede yürütülen tepki eylemleri bugün il merkezine taşındı. Otobüs ve özel araçlarıyla Aydın’a gelen kalabalık önce Aydın sokaklarında slogan atarak yürürken ardından CHP il binası önünde basın açıklaması yaptı.

PANKARTIN SÖKÜLMESİ ORTAMI GERDİ

Parti binası önünde toplanan bin 500 kişiyi parti binasından el sallayarak İl Başkanı Barkan Kalınomuz karşılarken, grubun içinden bazı kişiler parti binasına çıktı. Zorla parti binasına giren grup, partinin balkonlarına Mümin Kamacı’nın posterlerini astı. Binanın çatısında asılı dev Özlem Çerçioğlu pankartını sökmek isteyen grup ile parti binasında bulunan partililer arasında kısa süreli gerilim yaşandı. Binanın çatısındaki partililer Özlem Çerçioğlu’nun pankartını sökerek aşağıya attı. Binanın alt katlarında bulunan diğer bir grup partili tarafından yakalanan pankart binaya tekrar asıldı.

CHP İlçe Başkanı Şavgu Aydın’ın yönetim kurulu üyeleriyle birlikte görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’da bulunduğunu belirten CHP Didim İlçe Başkan Yardımcısı Okan Kılınç, Mümin Kamacı’nın sahipsiz olmadığını Ankara’ya haykırmak için Aydın’a geldiklerini söyledi. Kamacı’nın 10 yıldır Didim’de CHP bayrağını dalgalandırdığını savunan Kılınç, şöyle konuştu: “İş çevresi ve yakın çevresi dışında Didim’de hiç kimsenin tanımadığı, partiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir ismin zorla ve baskıyla bize başkan adayı olarak lanse edilmesini kabul etmiyoruz. Belediye başkanımızın arkasında dimdik durduğumuzu göstermeye geldik. Didim güçlü bir örgüttür. Asla masa başında uyutulamaz ve kandırılamaz.”

CHP Genel Merkezi’ni aldıkları karardan dönmeye davet eden Kılınç, bu akşam otobüslerle Ankara’ya giderek CHP Genel Merkezi önünde eylem yapacaklarını duyurdu. Mümin Kamacı’nın 30 Mart seçimlerinde mutlaka oy pusulasında yer alacağını anımsatan Kılınç, daha önceki seçimlerde olduğu gibi Didim’de yine Kamacı’yı kazandıracaklarını öne sürdü.

“KAOS VAR”

CHP Didim İlçe Başkan Yardımcısı Okan Kılınç, basın açıklamasının ardından istifa eden bin üyenin dilekçelerini İl Başkanı Barkan Kalınomuz’a iletti. İl Başkanı Kalınomuz da, yaşanan sorunun biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Ön seçim yapılması gerektiğini daha önce genel merkeze bildirdiklerini fakat bunun kabul görmediğini açıklayan Barkan Kalınomuz, “Maalesef Didim’de böyle bir kaos var, sıkıntı var. Bu sıkıntıyı aşmak zorundayız. Arkadaşlarımızla oturup konuşacağız” diye konuştu.

EDİRNE'DE CHP'Lİ 200 KİŞİ İSTİFA EDEREK DSP'YE GEÇTİ

Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı Küplü Beldesi Belediye Başkanı Raif Taşkın, 2 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayı ve 200 CHP üyesi partilerinden istifa ederek Demokratik Sol Parti’ye (DSP) geçtiler.

Edirne'de CHP'de yaşanan aday krizinin ardından istifalar artıyor. CHP'den Küplü Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmediği için istifa edeceğini açıklayan Küplü Belediye Başkanı Raif Taşkın ile birlikte CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayları Hasan Can, Ali Ege ve 200 partili parti üyeliklerinden istifa etti. Küplü Belediyesi'nde toplanan Başkan Taşkın, İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayları ve 200 partili istifa dilekçelerini imzalayarak DSP'ye geçeceklerini açıkladı.

"İDAMA KARARI VERİLDİĞİNDE BİLE MAHKUMUN SON SÖZÜ SORULUR"

Küplü Belediyesi toplantı salonunda basın açıklaması yapan Başkan Raif Taşkın, bir karar verilirken insanın öz geçmişinin araştırıldığını ifade ederek "Bir mahkuma idam kararı verildiğinde bile mahkumun son arzusu sorulur. Bize onu bile sormadılar. Dün Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi CHP’den istifa ederek DSP’ye geçti. Şimdi biz de istifa ederek DSP’ye geçiyoruz, Brütüs gibi olduk. Aday sonuçlarının açıklanması için 9 ay bekledik. 9 ay bir bebeğin başlangıcı ile dünyaya geldiği süre kadardır" dedi.

"Bir insana bu kadar zulüm edilir mi?" diye soran Taşkın, "Cumhuriyet Halk Partisi bir çınardır, kalıcıdır. Partinin eski genel başkanlarının hepsi gitmiştir, ama Cumhuriyet Halk Partisi ayaktadır. Biz Türk Cumhuriyeti'nin milletlerle kurulduğunu, sınıf ayrımı yapılmadığını söylüyoruz. Siyasi hayatıma 40 yılımı verdim. Demek ki karşılığı da istifa dilekçesiymiş. Siyaset akademisinde 25 yılını veren insanlara plaket verilir, 40 yıl hizmet ettiğimize de istifa dilekçesi verdiler" diye konuştu.

"DSP’YE GEÇME KARARI ALDIK"

Taşkın, partideki arkadaşları ile görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, "Görüşmelerimizde izleyeceğimiz yol nedir diye düşündük. Dün de Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin istifası nedeniyle Hamdi Bey’i ziyarete gittim. Aldığımız kararla Hamdi Bey ve ben DSP yolunda ilerleyeceğiz, DSP ile birlikte hareket edeceğiz. DSP Genel Başkanımız Masum Türker, Cuma günü Hamdi Başkan ile beni Ankara’ya davet ettiler. 31 Mart Pazartesi günü mazbatayı aldığımızda bu mazbatayı CHP’de şu anda yönetici olan arkadaşlara basının önünde hediye edeceğiz" dedi.

İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayı Hasan Can ise, "Ben siyaset hayatıma CHP saflarında başladım. Arkadaşlar bizleri İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayı yaptılar ama soruşturmaya bile almadılar. Ben de Başkanımız ile beraber DSP’den aday olmaya karar verdim" ifadelerini kaydetti.İstifa eden Belediye Başkanı Raif Taşkın, İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayları Hasan Can, Ali Ege ve 200 üye, Küplü Belediyesi önünde birlik ve beraberlik fotoğrafı çektirdiler.

ŞENER URFA

Kaynak: İHA

11 Şubat 2014 Salı 17:01

Raif Taşkın, Didim, Dsp, Cumhuriyet Halk Partisi, Politika, Güncel