CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Denizli'de:

Medat Şenay - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milletvekili Seçiminde Ağırlıklı Olarak Ön Seçim Yapılmasından Yana Olduklarını Söyledi

Medat Şenay - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili seçiminde ağırlıklı olarak ön seçim yapılmasından yana olduklarını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde esnafın sorularını da cevaplandırdı. Denizli'de ön seçim yapıp yapılmayacağına yönelik bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, ağırlıklı olarak Türkiye genelinde ön seçim yapılacağını bildirdi. Ön seçim ve atama konusunda sık sık kendisine sorular sorulduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

'Ağırlıklı olarak ön seçimin yapılmasından yanayız. Ama bu bütün illerde olacak anlamında değil. Belli illerde ön seçim yapamıyoruz. Ama ağırlıklı olarak Türkiye genelinde ön seçim yapacağız. Bütün üyelerin katılımıyla ön seçim yapacağız. Bazı yerlerde eğilim yoklaması yapacağız. Bazı yerlerde hem eğilim yoklaması, hem kamuoyu anketleri yapacağız. Profesyonel kuruluşlar, halk kimi milletvekili görmek istiyor diye araştırma yapacak. Bazı yerlerde merkez yoklaması yapacağız. Ben Türkiye'de sağlıklı demokrasi olduğuna inanmıyorum. Millet, vekilini seçiyor mu? Yok efendim. Biz ne diyoruz? Kurultayda söyledim, Seçim Kanunu'nu değiştireceğiz, millet kendi vekilini seçecek. Şimdi bizim elimizde değil. Siyasi Partiler Yasası'nın değişmesi lazım. Bu kanun ne zaman çıktı? 12 Eylül'de. Hani 12 Eylül izlerini silecektik? Siyasetin finansmanını da masaya yatıralım. Onun da kurallarını koyalım. Adalet ve Kalkınma Partisi istesin, söz veriyorum CHP Genel Başkanı olarak Siyasi Partiler Yasası'nı getirsinler, vallahi değiştireceğiz, itiraz yok. Millet seçeceği vekili kendi seçsin, sözümüz söz.'- DENİZ FENERİ-CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, soru üzerine Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturma başta olmak üzere birçok davayı yakından takip ettiklerini söyledi. Hukuk kökenli milletvekillerinin Almanya'daki Deniz Feneri davasını yakından takip ettiğini bildiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

'Deniz Feneri gibi bazı şirketlerin, yurt dışında vatandaşlarımızı dolandırdığı doğrudur. Bütün davaları yakından takip ediyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi ne kadar engel çıkarırsa çıkarsın, bu davaları yakından izlemeye devam edeceğiz. Almanya'da bir dava görülüyor, ama Türkiye'de daha dava açılamıyor. Türkiye'de hukukun, yargının ne kadar siyasi baskı altında yürüdüğünü gösteren ilginç örneklerden biridir. İki kez gidip davayı izledim. Türkiye'de ses seda yok. Asıl failleri Başbakan koruyor. Savcı ifade alacak, yasa çıkardılar onunla ilgili olarak, başbakan izin verirse ifadesi alınacak. Dokunulmazlıklar kalksın derken, bazı kişilere dokunulmazlık geliyor. Aşacağız, demokratik yollarla halkın gücüyle aşacağız. Size gelme nedenim o, el birliğiyle yapalım. Temiz Siyaset istiyorsak hep birlikte yapalım. Yetki verin, görev verin. Parlamentoya giden insanların temiz olması lazım. Naylon faturadan yargılanan adam Maliye Bakanı olur mu? Biz söyledik, bizim iktidarımızda ilk 4 ayda çıkaracağımız kanunlardan biri, siyasi ahlak yasası. Halktan oy al, halka kazık at, olmaz böyle şey. Onun için bize yetki verin. Balık baştan kokar, bize yetki verin baş kokmasın. Siyasetçi halka güvensin.'

Kemal Kılıçdaroğlu, Tekel işçileriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, '4C garabetini' kaldıracaklarını, işçilerin grevli toplu sözleşmeli haklara kavuşacaklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, kamuda da taşeronlaşmayı kaldıracaklarını kaydetti.- VERGİ ORANLARI-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başka soru üzerine, vergi oranları düşürme konusunda çalışma yapacaklarını, bunun istihdamı artıracağını belirterek, 'İşsizlikle mücadele etmenin yolu, fabrikaların bacasını tüttürmekten geçer' dedi.

Kılıçdaroğlu, Bağ-Kur ve SSK arasında adaletsizlik olduğunu, bu adaletsizliğin hükümet tarafından giderilmesi gerektiğini, ancak hükümetin bunu gidermeye niyeti olmadığını savundu.

Bir katılımcının tarikatları suçlaması üzerine, Kılıçdaroğlu, 'Tarikatları suçlamayın, inançlar ayrı konular. İnançlara müdahale etmek doğru değil. Herkesin inancına saygı göstereceğiz ama inanç siyasete girmeyecek. Siyasetin konusu değil, siyasette her şey var, inançta yok. İnanç Allah ile kul arasındaki manevi ilişkidir. Bu manevi ilişkiye herkes saygı göstermelidir' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 81 ili dolaşacağını, herkesi dinleyeceğini bildirerek, 'Evet oyu verenin de hayır oyu verenin de başımızda yeri var, ona saygı göstereceğiz' dedi.- DGC'Yİ ZİYARET-Daha sonra Denizli Gazeteciler Cemiyeti'ni (DGC) ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cemiyet binasına girerken kendisine ikram edilen helvayı yedi. DGC Başkanı Bülent Öztürk ve yönetim kurulu üyeleriyle bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu'na, cemiyetin faaliyetleriyle ilgili bilgi verildi. Kemal Kılıçdaroğlu, burada bir gazetecinin sorusu üzerine, ön seçim yapıldığı zaman çıkan sonuca saygı duyulması gerektiğini belirtti. Ön seçimle ilgili daha önce bir sıkıntı yaşandığını, aynı ilçeden 4 kişinin seçildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, 'Diğer ilçelerde müthiş bir açmaz çıktı. Bereket orada kontenjan konduğu için bunu kontenjanlarla dengeledik. Aslında önemli olan halkın istediği' diye konuştu.

(Bitti)

(MUS-MED-MV-BER) - DENİZLİ

Kaynak: AA

23 Ocak 2011 Pazar 09:31

Yerel