CHP Konya Milletvekili Atilla Kart Açıklaması

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis Başkanlığı’nın fezlekeleri 3-4 gün kayda almayarak bu anlamda görevini kötüye kullandığının görüldüğünü söyledi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis Başkanlığı'nın fezlekeleri 3-4 gün kayda almayarak bu anlamda görevini kötüye kullandığının görüldüğünü söyledi.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında OECD ve uluslararası verilere göre İsviçre başta olmak üzere Lüksemburg, Belçika, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde Türklere ait 20 bini aşkın hesapta 100 milyar doların bulunduğunu söyleyen Atilla Kart, 2009 yılında İsviçre'de bulunan paraların Türkiye'ye getirilmesi için yasal anlamda çalışmaların yapıldığını belirterek, aradan geçen 4-5 yıla rağmen bu çalışmaların sonuçlandırılamadığını, çalışmaların kadükleştirildiğini kaydetti. "Hükümetin İsviçre'deki banka hesaplarından kişisel olarak ve siyaseten endişe duyduğu anlaşılmaktadır" ifadelerini kullanan Atilla Kart, Wikileaks belgelerine göre ABD Büyükelçisi Eric Edelman ile Başbakan arasında İsviçre'deki sırdaş hesaplarla ilgili görüşmeler yapıldığını, görüşmeler sonucunda Türkiye'nin dış politikasını ABD çıkarları doğrultusunda yönlendirecek mutabakatların sağlandığını, bu durumun Wikileaks belgelerine yansıdığını daha önceden de dile getirdiklerini belirtti.

Meclis Başkanı'nın fezlekeleri geciktirdiğini söyleyen Kart, "Meclis Başkanlığı'nın bu fezlekeleri 3-4 gün kayda almayarak bu anlamda görevini kötüye kullandığı görülmektedir. Bu anlamda Meclis Başkanı ile birlikte ilgili birimler de kanunsuz emir ve talimat yoluyla bu suçlara iştirak etmişlerdir. Grubumuz Meclis Başkanı'na fezlekeleri incelemek için başvuruda bulundu. Adalet Bakanlığı aşamasında bu fezlekelerin içeriğine müdahale edildiğini bulgular gösteriyor" şeklinde konuştu. - ANKARA

Kaynak: İHA

06 Mart 2014 Perşembe 16:07

Türkiye, İsviçre, Konya, Atilla Kart, Politika, Güncel