CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki tartışmayla ilgili, "Bu iş aile arasında falan değil. Bu ülke ne onların çiftlikleri ne de Ankara bu evin salonu" dedi. 

Onur, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve bir grup Beyoğlu esnafıyla birlikte Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, kentsel dönüşüm ve Borçlar Kanunu hükümleri nedeniyle İstanbul'u İstanbul yapan belli başlı yerlerin yok edildiğini savundu.

İstiklal Caddesi'nin özünden koparılarak bambaşka bir hale getirilmek istendiğini öne süren Onur, "İstanbul'un hatıralarını yok ederseniz kentli esnaf, vatandaş isyan eder" diye konuştu.

HDP'li Tüzel de iki yasanın esnafı tehdit ettiğini, 10 yıllık kiracıların yerlerinden edildiğini söyledi. 

Beyoğlu esnafının tarihi ve kültürel yapıyı korumayı kendilerine görev edindiğini anlatan Tüzel, söz konusu yasa hükümlerinin iptal edilmesini istediklerini belirtti. 

Onur ve Tüzel, gazetecilerin soruları üzerine Arınç ile Gökçek'in karşılıklı açıklamalarıyla başlayan tartışmaya ilişkin görüşlerini açıkladılar.

Tüzel, tartışmayla yönetim krizinin ortaya çıktığını savunarak, "Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında hem izlenecek siyasi hat hem yönetimde kimin söz sahibi olacağı çelişkisi su yüzüne çıktı. Büyü bozuldu vazo kırıldı, irin boşaldı" dedi.

Arınç'ın öne sürdüğü iddiaların üzerine gidilmesi için seçimin beklenemeyeceğini dile getiren Tüzel, Arınç'ın "mahkemede kimin zarar göreceği belli olmaz" sözünü tehdit gibi kullanmaktan öteye geçerek, iddialarını açıklaması gerektiğini söyledi. 

Onur da "Bu iş aile arasında falan değil. Bu ülke ne onların çiftlikleri ne de Ankara bu evin salonu" diye konuştu.

Arınç'ın öne sürdüğü 100 konuyu seçime kadar sırasıyla açıklamasını isteyen Onur, "8 Haziran'ı beklemek Gökçek'in suçuna ortak olmaktır" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA - AkHaber.com

25 Mart 2015 Çarşamba 13:26

Levent Tüzel, Bülent Arınç, Melda Onur, İstanbul, Politika, Güncel