CHP'li RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Müge Anlı'nın insan ticareti kamu spotunda oynamasına tepki gösterdi

CHP'nin RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Müge Anlı'nın İçişleri Bakanlığı'nın insan ticareti mağdurlarına destek hizmetlerini duyurma amaçlı hazırlanan kamu spotunda rol almasına tepki gösterdi.

CHP'nin RTÜK üyesi ve Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı kamu spotunda ATV'de program yapan Müge Anlı'nın oynamasına tepki gösterdi.

"MÜGE ANLI ROL ALAMAZ"

Faruk Bildirici, konu hakkında yaptığı paylaşımlarında şunları söyledi: "İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı spot filmde ATV kanalının ekran yüzlerinden Müge Anlı'nın ses ve görüntüsünün yer alması.

Müge Anlı, "insan ticareti" alanındaki özel mücadelesiyle tanınan bir televizyoncu olmadığı gibi, geçmişte gerçekleştirdiği bir programda insan ticareti yapanlarla telefon bağlantısı kurup bir de "Yunanistan'a geçmek kaç liraydı?" sorusuyla kaçakçılık tarifesini ekrana taşıyan, bu yüzden (sonradan geri alınsa da) RTÜK yaptırımına maruz kalan bir kişidir. Buna rağmen Müge Anlı'ya bu kamu spotunda yer verilmesini ve bir "rol model" olarak sunulmasını uygun bulmuyorum.

Ayrıca Müge Anlı halen ATV'de haftanın beş günü program yapmayı sürdürüyor, ATV'nin en çok tanınan ekran yüzlerinden biri. Hal böyleyken ATV'nin ekran yüzünün olduğu bir kamu spotunun bütün radyo ve televizyon kanallarında yayınlanmasını tavsiye etmenin mantığı olamaz.

"NEDEN ONCA ÜNLÜ SANATÇI VARKEN MÜGE ANLI?"

Türkiye'deki bütün radyo ve televizyonlar neden insan ticareti mağdurlarına yönelik bir çabaya destek vermek uğruna Müge Anlı reklamı yapsın? Bir kamu kuruluşunun Üst Kurul'a böyle bir tavsiye için başvurusu asla kabul edilemeyeceği gibi neden ve niçin olduğunun sorgulanması gereken bir durumdur. Neden onca ünlü sanatçı, ünlü oyuncu ve insan ticaretine mücadeleye destek veren onca gönüllü varken Müge Anlı bu kamu spotunda tercih edilmiştir, kendisine bu filmde yer alması karşılığında ücret verilmiş midir?

Yukarıda saydığım nedenlerle İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı kamu spotunun radyo ve televizyonlarda yayınlanmasının tavsiye edilmesine karşıyım."

CHP'li RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Müge Anlı'nın insan ticareti kamu spotunda oynamasına tepki gösterdi - Son Dakika
16 Ağustos 2019 Cuma 10:39

Cumhuriyet Halk Partisi, İçişleri Bakanlığı, Müge Anlı, Magazin, Güncel
YORUMLAR (19)
 • tuba : valla ben müge anlıya laf söylecek olsam önce döner bir kendime bakarım ben neyim de kadına laf atıyorum diye
  Cevap Yaz 15 7 Yayından Kaldır
 • 3 : müge anlı kadar kaliteli bir insan daha tanımam şu tv ekranlarında dobra net akıllı lafını esırgemez aynı zamanda da merhametlı ve yardımsever ve insan ayırmadan herkese eşitçi davranan hanımhanımcık bır bayan kurban olun ona.
  Cevap Yaz 12 8 Yayından Kaldır
 • Trabzon : Samimiyetsiz, tamamen siyasi bir açıklama.Müge Hanım ATV de değil de Halk TV de olsaydı hiç sorun olmazdı.Mesele ağaç değildi ya arkadaşlar,şimdide mesele Müge deyil yani.Mesele RTE ye kim yakınsa linç edelim meselesi.Ayıptır ayıp.Pis işlerinizi yıllarca Atatürk ün arkasına sığınarak hallettiniz.Şimdi de yok ağaç,yok böcek,yok adalet,yok demokrasi ......İkiyüzlüler siziiiii.
  Cevap Yaz 20 6 Yayından Kaldır
 • erdi 33 : pu ha ha ha bu mu sanatçı ,birilerinin kıç yalayıcısı yalakası değil mi bunu dünya alem biliyor.....sanatçı görmezsek sanatçı diye yutturacaklar.....
  5 9 Yayından Kaldır
 • ... : İnsan ticareti yapan kişiyi canlı yayına bağlayıp alkışlatan biri insan kaçakçılığıyla ilgili kamu spotunda oynatılıyor,şaka gibi gerçekten. Resmen insanların zekalarıyla ve vicdanlarıyla dalga geçiliyor...
  Cevap Yaz 9 12 Yayından Kaldır
 • T. C : Ya bi gitt başka işinmi yok senin boş muhabbet yapıyorsun.... İşsizlik.. Ekonomi... Tarım.. Üretim. Vs.. Bunları gündeme getir vekil by
  Cevap Yaz 13 6 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız