Çin Geleneklerini Unutuyor Diye Öğrencilere Noel Yasağı Koydu

Çin’de bu yıl bazı okullar, öğrencilerin Noel arifesindeki etkinliklere katılmalarını yasakladı.

Çin’de bu yıl bazı okullar, öğrencilerin Noel arifesindeki etkinliklere katılmalarını yasakladı. Gerekçesi ise öğrencilerin kendi geleneklerini unutmasının önüne geçmek.
Çin medyasına göre, ülkenin kuzeybatısındaki Xian şehrinde bulunan Kuzeybatı Üniversitesi’nde, yasak kapsamında öğrencilerin sınıflarda kalması için sınırlama getirildi ve sınıflarda Çin kültürüne ait filmler gösterildi. Doğudaki Wenzhou şehrinde de eğitim bürosu, okullara, kampüslerinde Noel temalı etkinliklere ev sahipliği yapmamasını istedi.
Haberlerde, öğrencilerin bu karardan çok memnun olmadığı ve kendi eğlencelerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini söylediği dile getiriliyor. Bazı okullardaki yetkililer ise öğrencilerini kendi kültürüne göre eğitme ve ‘Noel’in ticarileşmesinden uzak tutma hakkı olduğunu belirtiyor.
Üniversite ve eğitim bürosu, bildiriler yayınlayarak, amaçlarının basit bir şekilde Çin’in geleneksel kültürünün ülkede popülaritesi artan Batının tatil ve eğlencelerinden korumak olduğu vurgulandı.
Resmi Xinhua ajansına göre ise, Wenzhou şehri eğitim bürosundan Zheng Shangzhong, Noel yasaklarının amacının Batı bayramlarını ortadan kaldırmak olmadığı, buna karşın Çinlilerin Batı kaynaklı festivallere karşı takıntılarını tersine çevirmek olduğunu söyledi.
Zheng, okulların, öğrencilerine Fener Bayramı, Ejderha Kayığı ve Çin yeni yılı (Bahar Bayramı) gibi Çin'in geleneksel festival ve bayramlarının manasını daha çok anlatma zorunluluğu bulunduğunu da vurguladı.
Çin’de Noel kutlamaları ve Noel temalı süsler, geleneksel bayramları geride bırakmış durumda. Çin’de özellikle Noel alışverişi, Noel partileri ve eğlenceleri, gençler arasında moda haline geldi ve buna olan ilgi her yıl artıyor. Dolayısıyla yetkililerin, Çin kültüründeki yozlaşmaya karşı aldıkları söz konusu kararların, ne kadar etkili olacağı ise merak konusu.

Kaynak: CİHAN

25 Aralık 2014 Perşembe 15:59

Çin Halk Cumhuriyeti, Dünya