Çinliler de 'Hayda Bre' Dedi

'Hayde Bre', Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen 14. Şanghay Uluslararası Film Festivali'nde de En İyi Film ödülüyle Altın Kadeh'in sahibi oldu.

Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Sanat Yönetmeni' ödülüne layık görülen 'Hayde Bre', Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen 14. Şanghay Uluslararası Film Festivali'nde de En İyi Film ödülüyle Altın Kadeh'in sahibi oldu. Çin medyasının geniş yer verdiği haberde, dünya genelinden 1600 film arasından seçilip 16 film ile yarışan, Orhan Oğuz'un yönettiği 'Hayda Bre' filminin, festivalde birincilik ödülünün yanı sıra 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü de kazandığı bildirildi. Orhan Oğuz ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada, kazandıkları Altın Kadeh'i, Şanghay'dan Türk halkının şerefine kaldırdığını söyledi.

Törene Yönetmen Orhan Oğuz'un yanı sıra başrol oyuncularından Nilüfer Açıkalın ve filmin yapımcısı Yasemin Küçükçavdar katıldı. Orhan Oğuz'un kendi hayatından esinlenerek hazırladığı filmde, Makedonya'da bir kasabada, sade bir yaşantı süren eski bir Türk pehlivanın, İstanbul'a gittikten sonra taşra ve kent yaşamı arasında yaşadıkları anlatılıyordu. Yarışmanın jüri başkanlığını yapan Amerikalı yönetmen Barry Levinson, Orhan Oğuz'un "yalın, dürüst ve cesur" çalışmasının kendisini etkilediğini söyledi. Levinson, 1989 yılında Rain Man – Yağmur Adam filmiyle Oscar ödülünü almıştı. Çinli yönetmen Han Jie'nin Mr. Tree – Bay Ağaç adlı filmi ise En İyi Yönetmen ve Büyük Jüri ödüllerine layık görüldü.

Kaynak: CHA

20 Haziran 2011 Pazartesi 07:40

Sinema, Kültür Sanat, Dünya