Çocuk İllüstrasyonist Türkiye'nin En İyisi Olmayı Hedefliyor

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde illüstrasyon çocuk sergisini açan 13 yaşındaki çizer Ege Kıymaz, Türkiye'nin en iyi çizgi roman sanatçısı olmayı hedefliyor.

SUAT SALGIN - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde illüstrasyon çocuk sergisini açan 13 yaşındaki çizer Ege Kıymaz, Türkiye'nin en iyi çizgi roman sanatçısı olmayı hedefliyor.
Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği (Femin&Art ) Ayvalık Şubesi Resim Atölyesi'nde açtığı sergi büyük ilgi gören, 7. sınıf öğrencisi Ege Kıymaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaşlardan beri çizim yapmayı çok sevdiğini söyledi.
Ailesiyle tatil için geldiği Ayvalık'ta sergisini açtığı atölyede resim eğitmeni Ata Mahmut Altınok ile tanıştığını dile getiren Kıymaz, "Hocam, çizim konusunda bana yardımcı olabileceğini ancak çok çalışmam gerektiğini söyledi. Ben de çizim yapmayı çok sevdiğim için, Ata hocamla birlikte çizim derslerine başladım." dedi.
Kıymaz, yaklaşık 3 ay gibi kısa bir süre içinde anatomi, kompozisyon, mekan ve figür çizimi çalışmaları yaptıklarını belirterek, daha sonra bu çizimleri kamuoyu ile paylaşmak adına sergi açma fikri oluştuğunu anlattı.
Sergiyi gezmeye gelen sanatseverlerden tam not aldığını, bunun da kendisine olumlu yansıdığını dile getiren Kıymaz bu yönde gelecekle ilgili hedeflerinin de olduğunu söyledi.
Hedefinin gelecekte Türk kahramanlarının çizim ve hikayelerini yapmak olduğunu vurgulayan Kıymaz, şunları kaydetti:
"Türkiye'de de bu konuda çok iyi çizerlerin yetiştirebileceğini ispatlamak istiyorum. Küçüklüğümden beri canım sıkıldıkça elime kağıt, kalem alıp bir şeyler çizerdim. Genelde, uzaylılar, robotlar, yaratıklar gibi fantastik çizimler yapardım. Çocukluğumdan bu yana çizgi-roman kahramanları ve insanüstü varlıkları tasvir eden çizimler yapardım. Aslında çizerlik hayatım tesadüfen başladı. Bir gün dedem ile birlikte internette bir illüstrasyon sergisini görmüştük. Sonra'da Ata Mahmut Altınok hocamla tanıştım. Her şey tesadüfen oldu. Aslen resim ustası olan Ata hocam bana daha önce çizgi roman da çizdiğini anlattı. Bana bu işin yapılabileceğini anlattı. Eve geldiğimde düşündüm biraz. Bu iş benim için olabilirdi, imkansız değildi. Sonuçta istedikten sonra her şey olabilirdi. Sonra çizmeye başladım. Yaz boyu onlarca karikatür çizdim. 3 ay süresince her gün 6 saat süresince çizim yaptım."
Favorisi İtalyan çizgi romanlar
Kıymaz, Batman ve Süperman gibi günümüzün önemli çizgi romanlarını okuduğunu ancak kendisinin en çok keyif aldığı çizgi romanların İtalyanlar tarafından yapılanların olduğunu dile getirdi.
İtalyan sanatçıların çizimlerinin kendisini çok etkilediğini de anlatan Kıymaz, şöyle devam etti:
"Ben bir yandan da Türkiye'nin en önemli çizgi roman sanatçıları olan, Yıldıray Çınar, Mahmut Aslan, Kenan Yarar gibi birçok ustayı yakından takip ediyorum. Hatta geçtiğimiz kış Ankara'da Yıldıray Çınar'ın kitap fuarında açtığı sergiye gitmiştim. Orada biraz kendisiyle sohbet etme şansını yakalamıştım. Çok mutlu olmuştum. Çizimlerimde esinlendiğim yabancı ve Türk çizerler oluyor. Türk çizerler arasında favorim Yıldıray Çınar'dır. Bir gün onun gibi bir çizer olabilmek için de çok çalışmam gerektiğini biliyorum."
Hocası memnun
Eğitmeni Altınok ise öğrencisinden çok memnun olduğunu söyledi.
Ege'nin çizime çok hevesli olduğunun altını çizen Altınok, "Çizimlerini gördükten sonra daha önce çizgi roman dalında benim de çalışmalarım olduğunu ve kendisini de bu işi yapabileceğini anlattım. Aslında göründüğü kadar zor değil. Birlikte çalışmaya başladık. Gerçekten gün geçtikçe her defasında bir öncekinden daha iyilerini çizmeye başladı. Benim için Ege çok büyük bir şanstır diyebilirim." diye konuştu.
Çocuk yaşta Türkiye'de bugüne kadar hiçbir illüstrasyon sergisi açılmadığını vurgulayan Altınok, Bunu Türkiye'de ilk kez Ege'nin başardığını anlattı.
Ege'nin gelecekte dünyanın tanınmış çizgi-roman sanatçılarından biri olacak yeteneğe sahip olduğunu belirten Altınok, şunları kaydetti:
"Yıldıray Çınar, Mahmut Aslan, Kenan Yarar gibi Türkiye'nin en önemli illüstrasyon sanatçılarının geçmişlerine bakıldığında, çizerliğe Ege'nin yaşlarında başlamışlar ve güzel sanatlar fakültelerinde eğitim gördükten sonra da dünya genelinde marka olmuş durumdalar. Bugün Türk çizerlerimiz dünyada söz sahibi konumdadırlar. Ben Türk çizerlerimizin Ege'ye iyi birer rehber olduklarına inanıyorum. Zaten Ege'nin de onları rehber edindiğini gözlemledim. İnanıyorum ki, gelecekte Ege çok önemli ve güzel işlere imza atabilecek ve adını dünya platformuna taşıyabilecektir."

Kaynak: AA

01 Ekim 2016 Cumartesi 11:07

Ayvalık, Balıkesir, Ege, Türkiye, Politika, Güncel